Geriİyi Yaşam Depresyonla Mücadele Etmenin 6 Etkili Yolu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Depresyonla Mücadele Etmenin 6 Etkili Yolu

Depresyonla Mücadele Etmenin 6 Etkili Yolu

"Teknoloji her geçen gün hayatlarımızda etkisini daha fazla arttırıyor. Bu da birçok hastalığı beraberinde getiriyor. Stresin etkisini daha çok hissediyoruz. Modern zamanların hastalığı olarak da ifade edilen depresyon yaşam kalitemizi düşüyor. Biz de sizler için depresyonla mücadele etmenin yollarını araştırdık. İşte 6 etkili yol…"

1. Hedeflerinizi gözden geçirin

Depresyondaysanız, bir zamanlar keyif aldığınız aktiviteleri düşünün ve kendinize zorlanmadan uygulayabileceğiniz hedefler koyun. Bu hedeflere ulaşmak sizi eskisi gibi heyecanlandıracaktır.

2. Sevdiklerinize sırtınızı dönmeyin

Can sıkılmalarının sürekli arttığı, anlık öfkelerin çoğaldığı ve her an baskıda hissedilen süreçlerde genellikle yakın çevrelerden kopmalar yaşanır. Rahat bir şekilde sorunlarınızdan kurtulabilmeniz için bu durumu iyi yönetin. Sevdiğiniz insanların tebessümünden kendinizi mahrum bırakmayın.

3. Yeterli miktarda uyumayı ihmal etmeyin

Yoğun yaşantı ve sürekli koşturmalarla geçen hayatımızda çoğu zaman uyumayı unuturuz ya da daha az uyuruz. Az uyku da depresif belirtilerin tetikleyicisi niteliğindedir. Bu durumu ortadan kaldırın. Günde en az 7-8 saat uyumayı ihmal etmeyin.

Depresyonla Mücadele Etmenin 6 Etkili Yolu

4. Yeni hobiler edinin

Bir spor salonuna yazılın ya da yeni bir hobi edinin, beyninizi başka şeyler hakkında düşünmeye zorlayın. Böylelikle ruhunuz kötü deneyimleri gölgede bırakarak yerini yeni olumlu deneyimlerle dolduracaktır.

5. Kendinizi kabullenin ve başaracağınıza inanın

Mücadelenizin hakkını vermek istiyorsanız, kendiniz hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi yeniden gözden geçirin. Kendinizi ve yaşadıklarınızı kabullenerek bu zamanların sizde izler bırakmasına izin vermeyin. Daha mutlu ve stressiz olacağınıza inanın.

6. Depresyon döngüsünü unutmayın

Duygu durumunuzda oluşan dengesizliklerin yaptığınız normal aktivitelerde sizi bunaltması ve durduk yere canınızı sıkması çok normal. Ama emin olun bu durum geçici. Sadece biraz daha sabredin. Bu dönemde kendinizi çok sıkıştırmayın ve güler yüzlü kalmaya çalışın.

MAHMURE ÖZEL