GeriKişisel Bakım Cilt sorunlarıyla baş etmenin yolları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cilt sorunlarıyla baş etmenin yolları

"Yağlı cilteler kuruyup pul pul olabilir, kuru ciltler sivilcelenebilir, normal sandığınız cildiniz birdenbire hassaslaşabilir. Yani her cilt tipi, her cilt sorununu yaşayabilir. Ama korkmayın, uygun ürünlerle tüm bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz."

Geçtiğimiz günlerde ünlü deri-kozmetik firması Dermologica'nın basın toplantısındaydık. Dermologica Dermal Institute İngiltere Eğitim Müdürü Sally Penford, yeni ürünlerini tanıtmadan önce, çeşitli cilt problemlerini saydı ve bunları yaşayı yaşamadığımızı sordu. Hepimiz, kuruluk, akne ve hassasiyet gibi en az üç, dört sorunu yaşıyorduk. Sally Penford bize bazı cilt problemlerinin aynı anda karşımıza çıkabileceğini, cildi karma, yağlı ya da kuru diye başlıca 3 gruba ayırmanın çok da doğru olmadığını söyledi. Yani bir cilt aynı anda hem kuruma hem de sivilce sorunu yaşayabilir. Bu nedenle ürün alırken sadece cilt tipine göre değil yaşanan sorunlara göre davranmak ve ona göre seçim yapmak gerekebilir. Penford'un önerisi de sadece cilt tipine değil, cildin sorunlarına uygun tipte ürünler seçmek ve kullanmak.
Cildin başlıca sorunları arasında her kadının sık sık yaşayabileceği, kuruluk, sıkılık kaybı, cansızlık ve hassasiyet geliyor. Biz de bu sorunları tek tek alıyor ve bu sorunlarla savaşta en etkili olabilecek stratejileri ve ürün önerileriyle beraber veriyoruz.

Sorun 1- Nemsizlik

Özellikle, şehirlerin egzoz ve çeşitli gazlarla kirlenmiş havasında yaşayan kadınların en büyük cilt sorunu nemsizlik ve kuruluk. Buna bir de ofislerin kuru havası eklenince cildin nem bariyeri ciddi bir tehlike altına giriyor. Oysa güzel bir cilt için gereken en önemli madde nem. Nemsiz bir cilt çevrenin yol açtığı buharlaşma etkileriyle kurur ve zamanla ince çizgiler oluşmaya başlar. Bu da, erken yaşlanmanın en önemli sebeplerinden biri. Nemsizlikle savaşmak için yapmamız gereken bol bol su içerek cildimizi içten beslemek. İkincisi ise iyi bir nemlendirici ürün kullanmak. 1yi bir nemlendirici ilk olarak ciltle hava arasında bir bariyer görevi görüp, ciltteki nemin kuru hava nedeniyle buharlaşmasını önler. Ayrıca nemlendirici cildin üst yüzeyini doldurup, pürüzsüzleştirerek cildin anında güzel bir görünüm almasını da sağlar. Yoğun nemlendirici ve konsantre ürünler çok kuru ve acil yardıma muhtaç ciltler için son derece ideal.

Püf noktası: Banyodan sonra

Nemlendiriciyi sürmek için en uygun zaman cildinizi temizledikten ya da duş aldıktan
sonrası. Böylece hafif nemli olan ciltteki su tabakası da cildin altında kalabilir.

Seçtiklerimiz: Phytomer Hydration Continue, Chanel Precision Hydramax, Guerlain Issima Süper Aqua Serum, Biotherm Age Fitness, Dermalogica Skin Hydrating Booster.

Sorun 2- Cansızlık

Bir çocuğun cildini, parlak tenini ve pembe yanaklarını canlı ve sağlıklı cilde mükemmel bir örnek olarak düşünebiliriz. Aslında böyle bir cilde sahip olmak için mutlaka çocuk olmamız gerekmiyor, ölü hücrelerden, toksinlerden arınmış kan dolaşımı hızlanmış ve bol oksijen alabilen bir cilt de aynı bir çocuğunki gibi görünebilir. Canlı bir cilt için atılacak ilk adım, cildi temizlemek, kirlerden ve ölü derilerden arındırmak olmalı. Ardından canlandırıcı maske ya da kremlerle yapılacak bir bakımla kan dolaşımı hızlandırılabilir.

Püf noktası:Buhar Banyosu

Yüzü buhara tutma mükemmel bir canlandırma şekli. Özellikle acil bir çözüme ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda buhar banyosu yaparak cildinizi canlandırabilirsiniz. Kaynatılan suya çeşitli bitkiler atarak, cildiniz diğer bazı sorunlarını da çözümlemeniz mümkün. Örneğin, Alman papatyası, ısırgan otu ve kekik cildinizi rahatlatacak, nane yaprakları sıkılık verecek ve pırasa ile çörekotu hassasiyeti giderecek.

Seçtiklerimiz: Dermalogica Skin Renewal Booster, Vichy Oligo 25, Guerlain Issima Midnight Secret, Sisley Restoractive Facial Cream, Estee Lauder Day Wear, Dior Prestige Creme Revitalisante.

Sorun 3- Sıkılık kaybı

Bir kişinin yaşını esas ele verenin cildindeki kırışıklar değil, yüzünde yani yumuşak dokulardaki sarkma olduğunu belirtiyor. Bunun da en büyük suçlusu tabii ki yer çekimi. Yer çekimini ortadan kaldırmak mümkün değil. Ama cildimizin sıkılığını korumaya çalışarak onu yer çekiminin etkilerinden bir ölçüde koruyabiliriz.

Püf noktası: Sıkılık masajı

Cildinizin sıkılığını korumak için haftada düzenli olarak 2 ya da 3 kez masaj yapabilirsiniz. Masaja boyun bölgesinden başlayarak çeneye kadar uzun, sıvazlayıcı hareketler yapın ve kullandığınız sıkılaştırıcı ürünü yedirin. Burun kenarlarından şakaklara doğru yumuşak hareketlerle masaja devam edin. Burun köküyle iki kaş arasına parmak uçlarıyla 8 sayısını hafif hafif çizin. Daha sonra orta parmak ucuyla iki göz arasındaki kısımdan germeye başlayarak göz üzerine ve altına noktalar gibi hareketlerle göz kremi sürün.

Seçtiklerimiz: Guinot Base 777 Energie Lift, Mary Cohr Minceur Plus Visage, Sisley Tenseur Beaute, Dermalogica Extra Firming Booster.

Sorun 4- Hassasiyet

Kızarıklıklar, kaşınma, pul pul dökülme ve çatlaklar... Bazı kadınlar, bu sorunlarla baş etmeye çalışarak uzun zaman harcıyor, iklim koşulları, alerjiye neden olan ürünler, cildin yapısı buna neden olan başlıca sebeplerden. Özellikle yapı olarak kuru ciltler diğerlerine göre çok daha fazla hassas olurlar. Çok ince olan üst tabaka hem rüzgar, soğuk gibi dış hem de yetersiz beslenme ya da stres gibi iç sebeplere karşı oldukça duyarlı olur. Cildi onarıcı ve sakinleştirici ürünler ciltteki bu tip sorunların giderilmesine ya da hafifletilmesine yardımcı olur.

Püf noktası: Doğal bir maske

Hassas ciltler için bitki özlü kremler ve maskeler çok faydalı olabilir. Siz de kendiniz için doğal bir maske hazırlayabilirsiniz, l tatlı kaşığı balı, 2 çorba kaşığı süt kaymağıyla karıştırın ve bu maskeyi yüzüne uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyerek çıkarın.

Seçtiklerimiz: Dermalogica Gentle Soothing Booster, Lancome Hydra Zen, Biotherm D-Stress, Christian Dior, Dermalogica Soothing Protection Spray.

Kaynak: Formsante