GeriKişisel Bakım Cildinizle İlgili Bilmeniz Gereken 10 Gerçek!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cildinizle İlgili Bilmeniz Gereken 10 Gerçek!

Cildinizle İlgili Bilmeniz Gereken 10 Gerçek!

"Cilt bakımı ve sivilcelerle ilgili bilmeniz gereken 10 doğru ve yanlış..."

Siyah noktalardan sıkarak kurtulunabilir. - YANLIŞ

Kesinlikle hayır. Siyah noktalardan kurtulmak için özel olarak formüle edilmiş ürünlerle cildinizi sabah akşam yıkamak, siyah nokta temizleyici losyonlar ile silmek ve gözeneklerinizi tıkamayan bir nemlendirici kullanmak gerekir.

Pürüzsüz bir cilt için 20 öneri!

Çikolata yemek sivilcelere neden olur. - YANLIŞ

Çikolata, pizza ve kızartma gibi belli yiyecekler sivilcelere neden olmaz. Fakat bunları çok miktarda meyve ve sebze ile birlikte sağlıklı ve dengede yemek önemlidir. Sağlıklı beslenme cildinizi de sağlıklı yapar.Cildinizle İlgili Bilmeniz Gereken 10 Gerçek

Makyaj temizleme ürünleri cildimizi temizlemek için yeterlidir. - YANLIŞ

Makyaj temizleme ürünleri makyajı temizler, ancak cildin derinlemesine temizliğe ihtiyacı vardır.Bu yüzden makyaj temizleme ürünlerinin yanında her gün iyi bir temizleme ürünü kullanılmalıdır.

Sivilceleri patlatmak izlere neden olur. - DOĞRU

Sivilceyi patlatmak, enfeksiyonun yayılmasına ve büyümesine neden olmanın yanında kalıcı izlere de yol açabilir.Cildinizle İlgili Bilmeniz Gereken 10 Gerçek

Regl döneminde sivilceler artış gösterir. - DOĞRU

Bu dönemde hormon dengesi değiştiği için regl döneminden 2-7 gün önce sivilcelerin görülmeye başlaması normaldir.

Sivilce cildin kirlenmesinden kaynaklanır. - YANLIŞ

Sivilcenin tek nedeni cildin kirlenmesi değildir. Kir, yağ ve ölü hücreler gözenekleri tıkar ve kıl kökü dibinde yağ birikmeye başlar. Bu olay, cildin üzerinde kabartılar, beyaz ve siyah noktalar olarak adlandırdığımız problemleri meydana getirir. Tıkanmış kıl kökleri bakterilerin üremesini de destekleyici ortamlardır. Aşırı bakteri üremesi cildin yüzeyinde kabartı, kırmızılık veya sivilce görüntüleri oluşturur.

Cildimizi çok sıcak su ile yıkamak gereklidir - YANLIŞ

Çok sıcak su, yağ ve kirin gözeneklerden uzaklaştırılmasına yardımcı olur fakat cilt için iyi değildir.Cildinizle İlgili Bilmeniz Gereken 10 GerçekYüzünüzü günde 2 defadan fazla yıkayarak sivilcelerin sayısını azaltabiliriz. - YANLIŞ

Cildinizi çok sık yıkamanız cildinizi kurutacağı gibi sivilce problemini ciddileştirerek daha fazla sivilce oluşumuna sebep olabilir.

Cildiniz yağlandığında kurutmanız gerekir. - YANLIŞ

En önemli nokta cildinizi temiz tutmanızdır. Cildin yağ üretimi yaşamsal bir olaydır. Bu yüzden yağlı cildinizi kurutmak için günde 2 seferden fazla yıkamak, sivilcelere diş macunu sürmek, limon sıkmak cilde zarar verir.

Cilt çok yağlı beslendiğimiz için parlar. - YANLIŞ

Yetersiz cilt bakımı, hormonal değişiklikler, ergenlik, stres gibi faktörler yağ bezelerinden fazla sebum salgılanmasına ve cildin yağlanmasına neden olur.