GeriKişisel Bakım Cildinizi kış aylarında ihmal etmeyin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cildinizi kış aylarında ihmal etmeyin

"İçinde bulunduğumuz kış aylarında ciltte, aşırı soğuk ve kirli havanın etkisiyle meydana gelecek olumsuzluklara dikkat edilmesi gerekiyor."

Soğuk ve kirli hava, insan cildinde kuruma, çatlama ve kızarma gibi olumsuzluklar yaratıyor, bu yüzden, deri koruyucu merhemler, sık aralıklarla ellere, yüze ve vücuda sürülmelidir. Cilt, soğuk ve kirli havaya karşı korunmalıdır.

Cilt temizliği için piyasaya sürülen ürünlerin birbirinden farklı değil. Bazı ürünlerin her türlü deri hastalığını tedavi edeceği iddiası da çok doğru değildir. Kişilerin, cildi ve bütçesine uygun ürün seçmesi daha doğru olacaktır. Cilt temizliğinde kullanılan bazı ürünler deterjan özelliği nedeniyle kuruma ve çatlamalara neden olabilir.

Yüz,el ve vücut yıkama seyrekleştirilmeli, banyo sonrası uygun nemlendirici kullanılmalısı yeterlidir.

Yüz temizliği de, temizleme sütüyle yapılmalı. Hava kirliliği, sigara, aşırı egzersiz ve bazı ilaçlar cildi olumsuz yönde etkiler. Bu türdeki olumsuzluklara karşı, temizlik ve dengeli beslenme önerilebilir.

İhtiyaca göre ürün seçimi

Cilt bakımında kullanılan ürünlerin çoğunluğuna, cildin doğal savunma mekanizmasını güçlendirdiği gerekçesiyle bazı vitamin ilaveleri yapılıyor. Cilt bakımında kullanılan ürünlerin çoğuna ilave edilen (C) ve (E) vitaminleri ile bazı antioksidanların etkisi, bilimsel olarak kesinlik kazanmadı. Bu ürünleri kullananların aşırı beklenti içinde olması, hayal kırıklığına neden olabiliyor. Kış aylarında hava nemininazalması, merkezi ısıtma sistemleri ve sık duş alışkanlıkları şikayetleri artırıyor. Kuru derili kişiler yağ içeriği zengin ürünler kullanmalı. Yağlı cilde sahip kişiler ise mat, yarı mat, yağsız ve düşük yağ içerikli ürünleri tercih etmeli. Karma ciltliler de,
yüzün merkez kısımlarında yağlı, diğer bölgelerinde kuru ürünler tercih etmeli.

Makyaj ürünleri

Günlük olarak kullanılabilen nemlendiricilerden, mutlaka cilt yapısına uygun olanının
seçilmesi gerekiyor.

Kadınlar, günlük makyajda yağ içeriği zengin ürünler, dudakların kuruma ve çatlamasını önleyen, güneşten koruyan ruj kullanmalıdır. Ruj kullanmayanlar, yağ içeriği zengin, renk maddesi içermeyen dudak kremleri kullanabilir. Bu ürünler, diğer ürünlere oranla daha az alerji riski taşımaktadır.