GeriKişisel Bakım Cildinizi ihmal etmeyin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cildinizi ihmal etmeyin

"Sağlıklı, gergin, pürüzsüz, diri, ipeksi, parlak ve kırışıksız.... Her kadının en büyük hayali işte böyle bir cilde sahip olmak. Ama bunun için öncelikle cildinizi korumanız ve onu kesinlikle üzmemeniz gerekiyor."

Son yüzyılda ortalama yaşam süresi beklentisi neredeyse 25-30 yıl arttı. Modern tıbbın yaşadığı başdöndürücü değişim, koruyucu ve tedavi edici tıptaki olağanüstü ilerlemeler bu başarının temel sebepleri. Yaşam süresindeki artış özellikle kadınlarda çok belirgin. Bir Japon kadınının 90, bir İskandinav kadınının 85, Amerikalı ya da Avrupalı kadınının 80, Türk kadınının 70-75 yıl yaşaması artık olağan sayılıyor. Sağlıklı ve daha uzun yaşam kadınların da erkeklerin de cilt bakımına ilişkin düşüncelerini değiştirdi, ciltlerine ilgilerini çoğalttı. Hiçkimse, özellikle de kadınlar daha uzun bir yaşamı; kırışık, pörsümüş, sarkmış, cansız ve solgun bir ciltle sürdürmeyi kabul etmek istemiyor.

İşte bu nedenle "Anti-aging skin care" (cilt yaşlanmasını geciktirici tıbbi bakım) günümüzün ışıltılı bir alanı ve büyüyen bir pazarı haline geldi. Kozmetik ürünlerle sağlanan "geçici saklamalar" yerini, "Cosmopharmaetical" (kozmofarmasötik) ürünlerle yapılan koruyucu ve tedavi edici "kalıcı başarılara" bıraktı. C vitamini, koenzim Q 10, alfa-lipoik asit, likopen ve proantosiyanidinler gibi güçlü antioksidanlardan artık biliçli ve yoğun bir şekilde yararlanmaktayız. Cilt yaşlanmasının fizyopatolojisi şimdi anti aging tıbbıyla ilgilenenlerin ve dermatologların daha yoğun bir ilgi alanı. Antioksidan etkili vitaminler-minareller, bitkisel ve besinsel desteklerin cilt yaşlanmasını önlemede ve kırışıklıkları tedavi etmede kullanılması büyük başarılar sağlıyor. Bakır peptitleri, Furfuryl Adenine (kinetin ve kineraz), Dimetil Aminoetanol (DMAE), Alfa ve Beta Hidroksi Asitler, Retinol ve Retin-A bu alanda gelecek vaad eden ürünler.

Kozmofarmasötikallerden bazıları cilt yaşlanmasını ve kırışıklıkları önlüyor (likopen.alfa-lipoik asit), diğer bazıları oluşmuş kırışıklıkları da bir ölçüde giderebiliyor (C vitamini), diğer bir kısmı ise cildi güçlendiriyor ve yeniliyor. (Retin A, Furfuryl Adenin).

Doğru seçimi nasıl yapacaksınız?

Kozmofarmasötikallerden yararlanmak istiyorsanız konuyla ilgili bir uzman doktordan mümkünse bir dermatoloji uzmanından yardım almalısınız. Bu ürünler çoğu kez son derece pahalıdır. Cildinize en uygun bakım ve tedavi ürünlerini seçerken cildinizi gençleştirip rahatlatmanız bir yana, ona zarar bile verebilirsiniz. Eğer amacınız sadece kalbinizi ya da cüzdanınızı rahatlatmak değil; cildinizde genç, parlak, ışıltılı, ve dingin bir görünüm ve rahatlığı sağlamak ise bilimsel bir danışmanlık almayı daha da önemsemelisiniz. Bu ürünler bazen sizin için uygun olmayabilir ve hatta cildinize zarar bile verebilir. Her ürünün olmadığını da unutmamalısınız. Sadece bu ürünleri kullanıp genç ve sağlıklı bir cildinizin olacağını düşünürseniz, arzu ettiğiniz sonucu alamazsınız.

Doğru beslenme alışkanlıkları edinmeniz, yeterince uyumanız, sigara ve alkolden uzak durmanız, güneşten ve hava kirliliğinden cildinizi korumanız, stres düzeyinizi azaltmanız, cildinizin yapısal bütünlüğünü destekleyici vitamin (C ve E vitaminleri), mineral (çinko ve selenyum), besin desteklerden (hormon replasmanlan) faydalanmanız gerekmektedir. Cildinizin, genel sağlığınızın bir parçası olduğunu unutmamalı ve her şeyden önce bedensel ve moral olarak tam bir sağlık hali içinde olmaya özen göstermelisiniz.

Cildinizi koruyun

Sağlıklı, düzgün, gergin, yumuşak, pürüzsüz, diri, ipeksi, parlak, kırışıksız.... Bütün bunlar cildinizde olmasını arzu ettiğiniz özelliklerden sadece bazıları. Cildinizi gençleştirmeden önce yaşlanmamasını sağlamak daha akılcı ve kolaydır. Bunun için öncelikle cildinizin düşmanlarını tanımalısınız:

Güneş, cildinizi yaşlandıran bir numaralı etkendir. Hiçbir dış etkenin güneş kadar cildinize zarar vermesi mümkün değildir. Vücudunuzun güneşle en az temas eden bölümleri olan kolunuzun iç yüzeyi ile en çok güneş gören yeri olan el ve sırtınızı kıyaslarsanız güneşin zararlarım kolayca değerlendirirsiniz. Gereğinden uzun süre, güneş koruma faktörü kullanmadan güneşin yoğun olduğu saatlerde güneş ışınlarına maruz kalmak cildinizi kurutur, yaşlılığa bağlı kahverengi lekelerin oluşmasını hızlandırır ve ciltte erken kırışmaya sebep olur. Güneşin cilt kanseri yaptığını da unutmamalısınız. Güneşli günlerin hasretle kucaklandığı bahar ve yaz aylarında güneşin sadece plajda güneşlenerek değil, günlük faaliyetler esnasında da güneş ışınlarının en azından el ve yüz cildinizi yaşlandıracağını unutmamalısınız.

Güneşe bağlı cilt hasarını önlemenin tek yolu koruma faktörü (SPF) 15'den yüksek olan nemlendirici ürünlerini kullanmaktır. Bu ürünlerin antioksidan etkili maddelerden içerenlerini C vitamini, alfalipoik asid, Coenzym Q10 tercih edebilirsiniz.

Sigara, sağlıklı cildin amansız düşmanıdır. Sigara kullananların solgun, gri ve çizgili ciltleri işin uzmanı tarafından kolayca tanınır. Bu tipik yüz görünümü özellikle dudak çevresindeki dumana bağlı deformasyonlarla sigara kullanıcı yüzü olarak kolayca tanınır. Sigara kullananlarda cildin kanlanması azalır. Beslenmeyen ve ihtiyacı olan oksijeni almayan cilt solgunlaşır ve kırışır. Ayrıca sigarada bulunan toksik kimyasallar sadece akciğerinize değil cildinize de yapışır kalır. Sigara uzun dönemde ciltte lekelere, siyah noktalara, tahrişe ve hatta cilt kanserine bile sebep olabilmektedir. Sigara kullanmaya devam ediyorsanız günde 1-2 gram C vitamini desteği almaya ve E vitamini, C vitamini, Coenzym 010, alfa lipoik asid veya Ouarcetin içeren kozmofarmasötikal ürünlerden kullanmaya özen göstermelisiniz.

Sürekli ve kontrolsüz alkol kullanımı cildinizin nemini azaltır, kuruma ve pullanmaya yol açar. Alkol cildi erkenden yaşlandırır. Pörsümüş ve soluk sir cildin geri planında çoğu kez alkol kullanımı yer alır. Özellikle burun ve yanak üzerinde çatlamış damarsal oluşumlar varsa alkole dikkat etmelisiniz. En iyisi alkol yerine üzümsuyu ya da cilt için faydalı diğer meyve sularıdır. Üzüm suyu ve grape seed extract oil (üzüm çekirdeği yağı) ihtiva ettiği yararlı antioksidanlar sebebiyle üstelik cildi gençleştirir de. Alkol kullanımınızı en fazla 1-2 bardak şarapla sınırlamalısınız. Alkole bağlı cilt sorunlarını azaltmada "evening primrose oil", "borage oil" ve "mil thistle"dan yararlanabilirsiniz.

Kirli hava, cildinizin bir diğer düşmanıdır. Endüstriyel kirlenme, egzos dumanları ve daha birçok çevresel kirlilik nedeni cildinizi etkiler. Toksik kimyasallar, boyalar, deterjanlar, kullandığınız cilt ürünlerinde bulunan tanımlanmış yapay katkı maddesinin cildinizi tehdit ettiğini de unutmamalısınız. Antioksidan özellik taşıyan kremler burada da imdadınıza koşabilir. Ayrıca antioksidan desteklerin ağız yoluyla düzenli kullanımı da cildinizi sadece hava kirliliğine karşı değil, alkol ve sigaraya bağlı sorunlardan da korur.
Cildinizin en büyük organınız olduğunu lütfen unutmayın. Kendinizle barışık bir yaşam sürdürabilmek için ona "gözünüz gibi" bakın.

Kaynak: Elele