GeriKişisel Bakım Cildinizde Kırışıklıklar ve izler görmeye başladıysanız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cildinizde Kırışıklıklar ve izler görmeye başladıysanız

"S: 30 yaşındayım ve cildimde kırışıklılar ve yaşlanma izleri görmeye başladım. Bunları nasıl kapatabilirim?"

C: Yaşlanmanın cildimize yaptığı en büyük hasar kırışıklıklar ve lekelerdir. Ancak cilt yaşlanmasının asıl sebebi foto-yaşlanmadır (güneş ışığının sebep olduğu yaşlanma). Örneğin sırtınızdaki deri ile göğüslerinizin yanındaki deriyi karşılaştırın. Güneş ışığına fazla maruz kalmadığından göğüslerinizin kenarındaki deri daha yumuşak ve pürüzsüzdür. Neyse ki cilt bakım ürünlerindeki teknolojik gelişmeler sayesinde artık kırışıklıklarla yaşamak zorunda değilsiniz. Evde ya da ofisinizde kolayca kullanabileceğiniz bakım ürünleri ile kırışıklıklarınızı gizleyebilirsiniz.

Tabii kırışıklıklara karşı ne zaman önlem almaya başladığınızda çok önemli. 20'li yaşlarda yani kırışıklıklar yeni başlarken alınacak en iyi önlem güneşden korunmadır. Bu yaşlarda cilt hala kendini yenileyebilir. Düzenli olarak güneşten koruyucu kremler kullanın. Alfa hidroxi asit ürünlerde kırışık giderici olarak oldukça faydalı çünkü cildin üzerindeki ölü deriyi soyarak cilde pürüzsüz, parlak bir görünüm verir.

30lı yaşlarda kırışıklıklar biraz daha belirginleşmeye başladığında retinollü ürünler ve retinoid içeren karışımlar kullanın. Her iki maddenin de özelliği cildin kalojen salgısını arttırarak kırışıklıkların belirginliğini kaybetmesidir. Eğer cildiniz kuru ise nemlendiriciler cildinizi yumuşatacak ve kırışıklıkları daha iyi saklamanıza yardımcı olacaktır.

40lı yaşlarda kırışıklıklar iyice derinleşir ve artık dermatoloğa gitme zamanı gelmiştir. Dermatoloğunuz cildinize en uygun kırışık önleyici kremi tavsiye edecek ya da ona göre bir reçete hazırlayacaktır. Muhtemelen cildinizi soyarak deriyi yenilemesi için bir peeling verecektir. Bu ürünler, cildinizdeki kırışıklıkların durumuna göre hafif ya da sert olabilir. Glikolik asit bazlı ürünleri ayda bir kez uygulamanız yeterli olacaktır. Hem lekeler hem de derin olmayan kırışıklıklar üzerinde oldukça etkili bir yöntem olan peeling aynı zamanda yüzünüzdeki ton farklarını da ortadan kaldırır.