GeriKişisel Bakım Cildimiz için kimyasal peeling
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cildimiz için kimyasal peeling

"Meyve asitleri kullanılarak yapılan, cildin yüzeysel olarak soyulması işlemidir kimyasal peeling. Cildi canlandırmak, hafif leke ve izleri gidermek amacıyla yapılır. Haftalık uygulamalar halinde ortalama 5-8 seans uygulanır."

Hafif akne izlerini gidermede, cilt yenilemede çok sık kullanılan yöntemlerden biri olan kimyasal peeling güneş etkisi azaldığı dönemlerde, özellikle de kışın tercih ediliyor. Yaz mevsiminde soyma işlemleri uygulanmıyor.

Kimyasal peelingin cilde yararları nelerdir?
- Kimyasal peeling işlemi ile ciltteki ölü hücreler ciltten uzaklaştırılmış olur.
- Cildin yeni hücrelerle tekrar tamir edilmesi sağlanır.
- Yeni hücreler cildin yağ ve nem oranını daha başarılı düzenler.
- Peeling ile yüzdeki kırışıklıklar, cilt kuruluğu, genişlemiş gözenekler, cilt yoğunluğu, cilt lekeleri, güneş hasarı için tercih edilen yöntemlerden biridir.

Peki, kimyasal peeling hangi bölgelere, ne zaman uygulanabilir?
Daha çok yüz ve dekolte bölgesine uygulanan bir yöntemdir. İhtiyaç varsa göz ve mukozalar hariç diğer cilt bölgelerine de uygulanabilir. Güneşin olmadığı kış ayları uygulama için en uygun zamandır. İhtiyaca göre 5-8 seans, genellikle haftada 1 kez doktor kontrolünde uygulanır.

Peeling hangi durumlarda uygulanmaz?
Peeling yapılacak yüzeyde açık uçuk bulunuyorsa, derin güneş yanığı, açık yara ve enfeksiyonlar varsa, daha önceden o bölgede soyma işlemi yapılmışsa bu yöntem kullanılmaz. Ayrıca Roaccutane tedavisi gören ya da yakın zamanda görmüş kişilere kimyasal peeling uygulanmaz.

Peeling sonrası nelere dikkat edilmeli?
Ciltte oluşan kabuklar kesinlikle soyulmamalıdır. Sadece hekim tarafından önerilen nemlendirici prepatlar kullanılmalıdır. Ayrıca güneşten korunmaya dikkat edilmelidir.

Peeling sonrasında beklenebilen durumlar nelerdir?
Kimyasal peelingin derinliğine bağlı olarak ciltte, hafif veya güneş yanığı benzeri reaksiyon oluşur. Yüzeysel tipte 1-5 gün süren kızarıklıklar ve hafif soyulmalar olur. Derin tiplerde ödem ve deride gerginliğin yanı sıra kahverengi bir tabaka oluşumunun görülmesi normaldir. Bu tabaka 7-10 günde soyulur.