GeriKişisel Bakım Cilde İyi Gelen 6 Şifalı Bitki
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cilde İyi Gelen 6 Şifalı Bitki

Cilde İyi Gelen 6 Şifalı Bitki

"Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen bitkiler, cildi de olumlu yönde etkiliyor. Yüzlerce yıl önce insanların cilt güzelliği için kullandığı bitkiler, günümüzde tekrar keşfedilmeye başlandı. Öyle ki, cilt güzelliğinde etkili olduğu iddia edilen pek çok endüstriyel bakım malzemesinin kaynağı da doğadan elde edilen bitkilerdir. Cilde iyi gelen 6 muhteşem bitkiyi açıklıyoruz!"

ALOE VERA

Aloe vera, deri problemlerinde tedavi yöntemi olarak kullanılan bir bitkidir. Yapraklarında bulunan jel formatındaki öz vitaminler, folik asit bakımından çok zengindir. Demir, magnezyum, kalsiyum gibi pek çok minerali de içeren bu öz; cildi nemlendirerek, vitamin ve mineral desteği sunar. Cildi yenileyen ve hücreleri onaran aloe vera bitkisi, göz çevresinin yorgunluğunu azaltarak, gözaltı torbalarının görüntüsünü de düzeltir.

Cilde İyi Gelen 6 Şifalı Bitki

PAPATYA

Papatya, ciltteki yaşlanmaya karşı güçlü bir içeriğe sahiptir. İçerisinde bulunan azulen maddesi ciltteki morartı, şişlikler ve derideki ölü hücrelerin temizlenmesini sağlar.

BİBERİYE

Sağlıklı bir cildin alt yapısını oluşturan biberiye bitkisi, kan dolaşımını arttırır, şişlikleri yok eder, Cilt rengini iyileştirir ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Güçlü bir bitki olan biberiyenin içinde nörotoksin vardır. Bu yüzden, epilepsi hastası olanlar için kesinlikle tavsiye edilmez.

Cilde İyi Gelen 6 Şifalı Bitki

LAVANTA

Akdeniz’de daha sık rastlanan bu bitkinin kaynatılması ile elde edilen lavanta suyu yüzdeki sivilce ya da sivilce lekelerinin üzerine uygulandığında kısa süre içinde lekelerin kaybolmasını sağlar. İltihap kurutma ve cildi yumuşatma gibi antiseptik özellikleri olan lavanta, ağızdan tüketildiği takdirde kabızlık ve baş ağrısı gibi sorunlara da yol açar.

ADAÇAYI

Adaçayı hücrelerin yenilenmesini sağladığı gibi cildin elastikiyetini de artırır. Bu bitkiyle cilt bakımı yaptığınız takdirde sivilcelerinizden kurtulmak da çok daha kolay olacaktır. Adaçayı yapraklarını kaynar suyun içinde bir süre beklettikten sonra bu suyu direk cildinize uygulayabilirsiniz.

Cilde İyi Gelen 6 Şifalı Bitki

ANASON TOHUMU

Bu bitkisel ürün, ciltteki ölü deriyi temizleyerek canlı, pürüzsüz bir görünüm kazanmaya yardımcı olur. Genel olarak anason kürlerini kaynatarak ya da demleyerek uygulayabilirsiniz. Öte yandan anason tohumu, lekeleri yok ederek cildin beyazlamasını sağlar.

MAHMURE ÖZEL 

False