GeriModa Trendleri Çantalara İlham Veren Kadınlar!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çantalara İlham Veren Kadınlar!

Çantalara İlham Veren Kadınlar!

"Christian Dior'un Lady Diana'ya ithaf edilmiş bir çantası olduğunu biliyor muydunuz? Ya da Jane Birkin'in Hermes çantalara ismini verdiğini?"

Her kadının bir çantaya ihtiyacı vardır. Çanta, moda aksesuarı olmanın da ötesinde bir şeydir. Onu taşıyan kadının stilini, karakterini yansıtmalı, aynı zamanda da tüm gerekli eşyalarını taşımalıdır. Kusursuz bir çanta, genel görüntünüzü tamamlayan son rötuştur, bu nedenle sizin için ideal olanı bulmak yorucu bir süreç olabilir. Hele de birçok lüks markanın her sezon değişen 'it bag' modellerinin olduğunu düşünürsek... Fakat bu çantaları zaten kullanan kadınlara bakıp, onlardan ilham alabilirsiniz...

LADY DIOR

İşte İngiliz Kraliyet Ailesi'nin onayını almış bir klasik. 1995 yılında piyasaya sürülen bu model, dönemin Fransa Başkanı Jacques Chirac'ın kansı Bernadette Chirac tarafından, Dior'un sponsoru olduğu Cezanne Sanat Sergisi'nin açılışında Prenses Diana'ya hediye edilmişti. Markanın hemen Lady Dior adını verdiği çanta, moda tutkunlarının en sevdiği modellerden birine dönüştü. Bugün Dior'un en önemli modellerinden biri olan Lady Dior, gardıroplara eklenmeye değer, şık ve zamansız bir klasik.

Çantalara İlham Veren Kadınlar

Dior'un imzası haline gelen Cannage kapitone desenin kullanıldığı çantanın sapından Dior logolu metal bir süs sarkıyor. Sapları çantayla birleştiren iri gümüş rengi halkalar, kullanılan deriyle uyumlu, hoş bir pırıltıya sahip, içi Dior logolu jakar astarla kaplı olan çantanın altındaki koruyucu minik ayaklar da değerli yatırımınızı çiziklerden koruyor. Yuvarlatılmış deri saplar çantayı elde taşımak için çok uygun, ama omza asmak için çok kısa kalıyor. Bununla birlikte, omza aşmayı tercih eden müşteriler için uzun ve istendiğinde çıkarılabilen bir omuz askısı da bulunuyor. Bu klasik feminen model, oldukça şık ve gece kullanımına uygun minik bir versiyonun da dahil olduğu birkaç farklı boya sahip.

HERMES BIRKIN

Önlülerin ve jet-set'in sevgilisi Hermes Birkin, dünyanın en çok tanınan çantalarından biri. Markanın Paris'teki merkezinde haftada sadece beş tane - tamamen el işçiliğiyle üretilen - Birkin yapılıyor. Çantanın bekleme listesi o kadar uzun ki, ona sahip olmak isteyenlerin en az iki yıl sabretmeleri gerekiyor. Son derece pahalı olmaları da cabası. Bununla birlikte, moda kurbanı Victoria Beckham akıl almaz bir şekilde yüz adetlik bir koleksiyona sahip; onları gururla couture kıyafetleriyle kombinliyor.

Çantalara İlham Veren Kadınlar

Pratik boyu (standart 35 cm) ve biraz ciddi ama klasik çizgisiyle oldukça çekici olan Birkin'in üzerinde dore ya da gümüş renkli zarif bir metal kilit bulunuyor.

Çantanın ilham kaynağı ise İngiltere doğumlu Fransız oyuncu ve şarkıcı Jane Birkin. Söylentiye göre, bir uçak seyahatinde Hermes'in başkanı Jean-Louis Dumas ile yan yana oturan Birkin, ona çantasından dert yanmış. Bunun üzerine, Dumas da ondan kendi hayalindeki çantayı çizmesini istemiş ve Birkin doğmuş.

CHANEL 2.55

Tasarım çantaların kraliçesi Chanel 2.55, nefes kesecek kadar stil sahibi ve zamansız bir klasik, ilk kez 1955 yılının şubat ayında lanse edilen (2.55 ismi de buradan geliyor) ikonik çanta Coco Chanel tarafından tasarlanmıştı. O dönem oldukça büyük ses getirdi, çünkü ilk kez askılı bir çanta yapılmıştı. Coco, kadınların ellerinin şampanya kadehi tutmak, kanepe yemek ya da tiyatro programların okumak gibi şeyler için boş olması gerektiğini düşünüyordu. Bu yüzden, omuzda kolayca taşınabilmesi için çantaya zincir askı eklemişti.

Çantalara İlham Veren Kadınlar

Coco'nun hayatını bir yetimhanede geçirmiş olması, bu son derece kişisel çantanın tasarımını büyük ölçüde etkilemişti. Duble zincirli askının tasarımında, yetimhanedeki bakıcıların bellerine zincirle asılı olan anahtarlardan esinlenmişti. Şarap rengi astar da yetimhanede kalan çocukların giydiği üniformaların rengiydi. 2.55'in kapağının altında gizli bir bölme de vardı; dedikoduara göre Coco bu bölmede İkinci Dünya Savaşı sırasında sevgilisi olan Nazi casusu Hans Gunther von Dicklage'nin aşk mektuplarını taşıyordu. Farklı renkleri ve üç ayrı boyu bulunan çantanın kapitone derisi de jokeylerin giydiği paltolardan esinlenilerek yaratılmıştı. At binmeye bayılan Coco, çantanın tasarımıyla binicilik sporuna gönderme yapmak istemişti.

Çantanın lanse edilişinin 50. yıl dönümü olan 2005 yılında, Chanel'in kreatif direktörü Karl Legerfield 2.55'i modernize etti ve bu yeni versiyon çantanın orijinal halinden bile daha popüler oldu. Bazı moda eleştirmenleri sıradan bir tasarımcı çantası olduğunu iddia etse de, 2.55'in tasarımının her aşaması moda ikonu Gabrielle 'Coco' Channel'den bir parçaya sahip.

LOUIS VUITTON SPEEDY

Speedy, 75 yıldan uzun bir süredir Louis Vuitton modaevinin hit çantası olmayı sürdürüyor, İlk kez 1933 yılında lanse edilen ve ikonik seyahat çantası Keepall'ın ardından tasarlanan Speedy ideal bir şehir çantası, Geniş iç hacmi, klasik sekli ve yüksek kaliteli malzemesiyle seyahatler için de mükemmel, üstelik, böylesine lüks bir markaya ait olmasına rağmen fiyatı çok yüksek değil. Bu da onu Louis Vuitton'un en iyi satan modellerinden biri yapıyor.

Çantalara İlham Veren Kadınlar

Dört farklı boya, doğal inek köselesinden kenarlara, ve Monogram kanvas ve dore detaylara sahip olan Speedy su geçirmiyor ve çizilmiyor. Bunlara ek olarak yuvarlatılmış deri sapları ve kanvas bir astarı var. Parlak dore pirinç detaylar da çantanın çekiciliğini arttırıyor. Fermuarlı ağzı ve içindeki gözü optimum kullanışlılık sağlıyor. Aynı zamanda küçük bir kilidi bulunuyor ve bu da çantanın görsel çekiciliğini artırıp, her kıyafete uyum sağlayan zamansız bir stile kavuşmasını sağlıyor. Bir klasik olmasının yanı sıra sürekli olarak yeniden tasarlanan Speedy, birçok farklı rengiyle her mevsime uygun bir çanta.

JUDITH LEIBER

Son derece özel ve şık bir el işçiliğine sahip olan, baştan çıkarıcı güzellikteki Judith Leiber gece çantaları, zor beğenen moda fanatikleri için yaratılmış. Leiber'in tasarım çizgisini özetleyen tek bir model seçmek zor olduğu için, Macar tasarımcının yaptığı tüm çantaları incelemeye karar verdik. Bu couture parçaların bazıları öylesine eşsiz ki, şimdilerde New York Metropolitan Sanat Müzesi, Washington DC'deki Smithsonian ve Londra Victoria ve Albert Müzesi'nde sergileniyorlar.

Çantalara İlham Veren Kadınlar

En çok kristal kaplı küçük gece çantası ve genellikle hayvan, meyve ve çiçek şekillerinde tasarlanan işlemeli çantalarıyla tanınan markanın en ünlü modeli, 1967 yılında yapılmış olan Chatelaine. Bu çanta, tasarını esnasında meydana gelen bir hata sonucu doğmuş. Leiber, hatayı kapatmak için modele parlak taşlar eklemiş ve böylece ilk Leiber metal çanta ortaya çıkmış. Budapeşte'nin ilk kadın çanta tasarımcısı olan Leiber, Yahudi olduğu için ikinci Dünya Savaşı'ndaki soykırımdan kaçarak İsviçre'ye sığınmış. Gerson Leiber adlı bir Amerikalı askerle evlenmiş ve 1948 yılında Amerika'ya gitmiş. Birçok marka için çanta tasarladıktan sonra 1963 yılında kendi markasını kurmuş. Leiber el çantaları gelinler için de ideal bir aksesuar. Ve nesilden nesile miras bırakılabilecek kadar zamansız ve özel birer parça.

FENDİ BAGUETTE

Sex and The City dizisinde, Carrie Bradshaw'un soyulduğu ve hırsızdan sadece mor Fendi Baguette çantasını istediği bölümü hatırlıyor musunuz? "Hayır, hayır, hayır bayım. Anlamıyorsunuz," diye yalvarıyordu. "O bir çanta değil. Bir Baguette!"

Bu klasik çanta, 1997'de yaratıldığında moda tutkunları arasında işte tam da böyle bir histeri krizine neden olmuştu. Şimdilerde Fendi markasının en lüks modellerinden biri. Silvia Venturini Fendi tarafından tasarlanan ve şekli Fransız ekmeğine benzediği için Baguette adını alan çanta, zarif görüntüsüyle pek çok kadının kalbini çaldı. Omuzda, elde ya da çıkarılabilen uzun askı sayesinde istenirse çapraz olarak taşınabilen çanta, dört farklı boya ve krokodil derisi, midilli kürkü ya da inci, boncuk ve payet işlemeli gibi birçok farklı versiyona sahip. Adeta birer sanat eseri olan bu çantalar, çok yaratıcı ve eğlenceli görünüyorlar.

Çantalara İlham Veren Kadınlar

Fendi, çantanın yaratılışının 10. yılı şerefine beyaz kanvastan 10+ Baguette adlı bir model çıkardı. Sınırlı sayıda üretilen model, 10 Pantone rengi kalemle birlikte satılıyor ve çanta sahibi yaratıcılığını kullanarak çantasının üzerine istediği deseni çizebiliyor! Fendi Baguette, sade, stil sahibi ve rahat bir çanta. Şekli mükemmel, koltukaltında rahatça taşınabiliyor ve gerekli tüm eşyalarınızı içine sığdırabiliyorsunuz. İlginç bir şekilde, bir tarafı eskitilmiş deriden (gündüz için), diğer tarafı ise geceye uygun olan ve istenirse çıkartılabilen uzun bir askısı bulunan bir versiyonu da var. Ama Baguette'i sevmemizin tek nedeni bu değil. Bu çanta, kilo almamıza neden olmayacak tek Fransız lezzeti. Buna kim hayır diyebilir ki?