GeriModa Trendleri "Büyük" Beden "Büyük" Sorun Mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Büyük" Beden "Büyük" Sorun Mu?

"Büyük" Beden "Büyük" Sorun Mu?

"Fazla kilo sağlık için elbette ki çok zararlı. Ancak kiloları ve kıvrımları olan biri de modayı çok iyi takip edebilir, giydiği her şeyi kendisine yakıştırabilir, muhteşem bir stile sahip olabilir hatta ve hatta birçok sıfır beden mankene taş çıkartacak kadar güzel ve alımlı görünebilir!"
Blog yazmaya başladığımdan beri okurlardan sık sık fazla kilolarla ilgili sorular alıyorum. Bu hiç şüphesiz kadınların en büyük dertlerinden biri.

Atsan atılmaz satsan satılmaz bir durumdalar. İyisi mi bir yandan bu fazla kiloları atmak için hafif bir diyet eşliğinde spor yapmalı*, bir yandan da bu fazla kıvrımlarıyla barışık olmalı, vücudunu tanıyarak giyinmeli.

Dört bir yanı moda haftaları ile çevrili Eylül ayında yine podyumlar sıfır beden mankenlerle dolup taşıyor. Bundandır ki moda sadece sıfır bedenler içindir diye bir önyargı var. Halbuki gerçek hayatta iş böyle değil. Sokağa çıktığınızda etrafınıza bir bakın acaba kaç tane sıfır beden göreceksiniz?

Çoğu zaman hiç! İşte bu noktada podyum ve gerçekler birbirinden ayrılıyor.

Böyle giderse "podyumdan gerçek hayata" ibaresi tarih olmak üzere derken neyse ki son zamanlarda bu durum iyiden iyiye fark edilmeye başlandı. Bazı defilelerde *büyük beden mankenler kullanılıyor. Birçok marka ise büyük beden koleksiyonu üretmeye başladı bil.

Hal böyle olunca modanın sadece sıfır bedene değil aynı zamanda büyük bedene de hitap ettiği gerçeği nihayet hayat bulmuş oldu. Nasıl giyineceğini, neyi kapatıp neyi açacağını bildikten sonra gerçekten de "büyük" beden sanıldığı gibi "büyük" bir problem olmaktan çıkıveriyor.

Alışveriş Cini

Peki, büyük bedenler hiç stil ipucu yok mu? Tabi ki var!

- Beden ölçüsü: Dapdar, vücut hatlarınızı tamamen ortaya koyan bir elbise değil. Size en az 2-3 beden büyük, kilolarınızı kapatıyormuş gibi görünen ama tam aksine kat be kat fazla gösteren bir tişört hiç değil. En iyisi kararında olanı, ne dar ne geniş, vücudunuza tam oturanı.

- Desenli yerine düz renk: Desenli bir üst, desenli bir etek yerine ne renk olursa olsun ama düz renk bir şeyler tercih edin. Çünkü desensiz kıyafetler daha uzun ve ince gösteriyor.

- Vücut şekli: Vücut şeklinizi iyi tanıyın. Mesela beliniz kıvrımlı ise bol bol kemer kullanın ve bel kıvrımınızı belirgin hale getirin. Bacaklarınız kalınsa maksi elbiseler giyin. Basenleriniz büyük ise düşük bel pantolon ve kloş etekler deneyin. Göbeğiniz varsa kısa elbiseleri ve bel kısmı hafif dökümlü kıyafetleri tercih edin.

- Çizgilerin illüzyonu: Çizgililerden yardım alın. Dikine ve çapraz çizgilerle daha uzun ve ince görünün!

Alışveriş Cini