GeriModa Trendleri Büyük ayaklara büyük ayakkabılar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyük ayaklara büyük ayakkabılar

"Ayakkabıcı vitrinlerinde genellikle en büyük erkek ayakkabısı 45, kadın ayakkabısı ise 40 numara. Çok büyük ayaklılar ancak ısmarlama yaptırabiliyor. Ama koca ayaklılar için ayakkabı üreten dükkanlar da yok değil. Hatta erkekler için 55, kadınlar için de 52 numara ayakkabı bulabilirsiniz."

Kimine göre genetik, kimine göre beslenme, kimine göre sporun etkisi. Tüm bu tartışmaların konusu kocaman ayaklar. Bu konuda da genel bir kanı var. "Yeni kuşak, eskilere göre artık daha iri ayaklı."

Gerçekten de genç kuşak, klasik Türk beden numaralarını aşmaya başladı. Özellikle son 20 yıl içinde doğan çocuklar standart ölçülerin üzerlerine çıkıp anne-baba, ağabey ve ablalarından daha uzun veya daha iri vücutlu bir hale geldi. Bu irilik kıyafetlerdeki beden numaralarının büyümesinde fazla dikkate alınmadı. Çünkü uzun boylu kişi zayıfsa, şişmanların kıyafetlerini kendisine yakıştırdı, şişmanlar ise zaten iri oldukları için bu tartışmalardan fazla etkilenmedi.

Ancak ayakkabılar konusunda durum değişik. Bedenlerle doğru orantılı olarak ayaklar da irileşti. Eskilerde çok sık rastlanmayan koca ayaklı erkek ve kadınlar artık olağan hale geldi. Eskiden erkeklerde ayakkabı numaraları 39-43 arasında değişirken en fazla kullanılan ise 41 numaraydı. Kadınlarda ise numaralar 35-38 arasında olup 36 numaralı ayakkabılar en fazla satılan numaralardı. Zaman içinde ortalama yükseldi ve erkek ayakkabılarında 42-43'ler, kadınlarda ise 37-38 numaralar en fazla satın alınan ayakkabı numaraları oldu.

Beyoğlu'ndaki adım

Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki Halep Pasajı'nda 'Adım' adlı bir dükkanı bulunan 40 yaşındaki Önder Kalkan "dev ayaklıların standart dışı ayakkabılarını" üreterek vitrininde sergileyen bir ayakkabıcı. 20 yıldır bu mesleği ile uğraşıyor. Onun müşterileri koca ayaklılar. Vitrininde "45-55 numara arasında ayakkabı satılır" diye yazıyor. Müşteri portföyü geniş. Basketbolcular, voleybolcular arasında onu bilmeyen yok.

Önder Kalkan 45-55 numara ayakkabıları üretip vitrinde hazır tutuyor. İsteyen müşterilerine de diledikleri modelleri 24 saatte hazırlıyor. Önder Kalkan ayakkabılarını satın alanlar arasında yabancıların da olduğunu anlatırken "Ayakkabılarımı dünyanın birçok ülkesindeki koca ayaklılara sattım. Müşterilerim arasında Türklerin yanı sıra Amerikalı, Rus, İsrailli ve Yugoslavlar da var. İstanbul ve Anadolu'da yüzlerce müşterim var. Eskiden erkeklerde 50 numaranın üzerinde ayakkabı giyen çok az kişi bulunurken şimdi 55 numaraya kadar müşteri buluyorum. Kadınlarda ise en büyük numara olarak çok az kişi 42 numara ayakkabı giyerdi. Bunu üzerinde talep olmazdı. Şimdi basketbolcu kızlara 52 numaralara kadar ayakkabı satıyorum."

Kendi 39 numara ayakkabı giyen ve 45-55 numaralardan yılda 200'ün üzerinde ayakkabı sattığını anlatan Kalkan'ın erkek ayakkabıları 80-200 milyon, kadın ayakkabıları ise 140-150 milyon lira. Çizmeler ise 300-350 milyon lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor.

Biggshoes adlı site

Koca ayaklılar için bir başka dükkan da Nişantaş'ında. Buradaki ayakkabılar kalite ve fiyat olarak Beyoğlu'na oranla biraz farklı. 300-325 milyon lira arasında fiyatlarla satılan ayakkabıların tamamı özel siparişle yapılıyor. Dükkanın adı Gençler. Biggshoes adında internet sitesi de var. Sahibi 47 yaşındaki Ufuk Gülder. İşletme eğitimi alıp bir sürede ABD'de yaşayıp vatana dönen Ufuk Gülger, mağazasının Fitaş Sineması'nın pasajındaki Gençler ayakkabı mağazasının devamı olduğunu söylüyor. Ayakkabılarının malzemelerinin çoğu ithal. Hiçbiri fabrikasyon değil. Hepsi el dikişi. Bu güne kadar en fazla 50 numaraya kadar üretmiş.

İstanbul'da on bin koca ayaklı var

Ufuk Gülder İstanbul'da 100 bine yaklaşan sayıda koca ayaklı kişi bulunduğunu, bunların büyük bölümünün ayakkabılarını yurtdışından getirttiklerini söylerken "Müşterilerimin çoğu basketbolcular ve işadamları. Yurtdışında benim sattığım ayakkabı Avrupa'da 400-500 dolar, ABD ise 1000-2000 dolar arasında değişiyor. Avrupa'dan getirttiğim kataloglar var. Müşteri buralardan model beğeniyor. Ayakkabıyı yapıp en az 10 kalıpta bekletip ondan sonra da sahibine teslim ediyorum."

Rekor kıran ünlüler

Adım Mağazası'nın bazı müşterileri ve ayakkabı numaraları şöyle: Komedyen Ata Demirer 46 numara. Basketbolcu Hidayet Türkoğlu 46.5, Mirsad Türkcan 47.5, Haluk Yıldırım 47, İbrahim Kutluay 46, Mehmet Okur ve Fatih Solak 51 numara.

Kaynak: Hürriyetim