GeriModa Trendleri Bu yaz rengarenk takılar var
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu yaz rengarenk takılar var

"Bu yıl 700 firmanın katılacağı İstanbul Kuyum Fuarı'ndaki koleksiyonlarda özellikle hafif ve renkli takılar çok dikkat çekiyor."

Kadınların asırlardır vazgeçemediği takı merakı bu alanda büyük bir sektörün doğmasına neden oldu. Türk kadının takıya özel bir anlam yüklemesinden dolayı da takı sektörü ülkemizde çok gelişti. Takı ve mücevher sektöründe dünyanın önde gelen ilk iki ülkesinden biri olan Türkiye, ürettiklerini her yıl düzenlediği fuarla beğeniye sunuyor. Rotaforte Fuarcılık tarafından 19 yıldır düzenlenen ve bu yıl 23 Mart'ta açılacak olan "Kuyum Fuarı"na yerli meraklılar kadar yurdışından da birçok kişi ziyaret ediyor.

Fuar öncesi, bu yıl fuara damgasını vuracak takıları ve 2004'ün takı trendlerini araştırdık. Dünyanın ilk 10 fuarı arasında yer alan İstanbul Kuyum Fuarı'nı her yıl daha da büyüyen bir ivme kazandıran Rotaforte Fuarcılık'ın iki ortağı İda Güler ve Şermin Çıpa dünya altın sektöründe Türkiye'yi söz sahibi yapabilmek için çok çalışmışlar. Geniş vizyon açılarıyla Türk işçiliği ile yapılan altını Kapalıçarşı'dan çıkarıp dünyanın en önemli metropollerine girmesini sağlayan Gürel ve Çıpa şimdi yepyeni projelerle Türkiye'yi altın ihracatında İtalya'nın da önüne geçirip dünyada lider konuma getirmek istiyorlar.

19 yıl önce 36 firma ve 600 metrekare alan üzerine açtıkları ilk fuarla bu işe adım atan ve bu yıl 700 firma ile yaklaşık 40 bin metrekare alan üzerine kuracakları fuarla haklı bir gurur taşıyan ortaklardan İda Gürel, "Artık yurtdışındaki büyük alıcıları İtalya'ya gidip sipariş verdikleri gibi taş yerinde ağırdır felsefesiyle onları buraya çekecek alt yapıyı oluşturmak istiyoruz. Çünkü Türkiye artık dünyada söz sahibidir, dört dörtlük ulaslararası fuarı vardır. Bizim şu andaki misyonumuz bu" diyor.

Türkiye'nin en çok Amerika, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail, Almanya ve İtalya'ya altın sattığını söyleyen Şermin Çıpa ise "Bu ülkelerden en ilginci İtalya. Çünkü dünyada bu alanda lider olan bir ülkeye yani tereciye tere satıyoruz. Artık bizde hem kalite hem de teknoloji alanında bu ülkeyle başa baş mücadele edebiliyoruz. Ama bizim amacımız pazardan Türkiye'nin daha fazla pay almasını sağlamak."

Biraz da moda

Dünyada takı ve mücevher zevkinin yaşanan ekonomik sıkıntılarla birlikte değiştiğini de ekleyen Gürel ve Çıpa'ya göre dünya artık hafif ve renkli takılara ilgi gösteriyor. Türkiye altın üreticileriyse bu anlamda inanılmaz hızlı ve etkili trendlere imza atıyor. Özellikle dünyanın en büyük altın alıcılarından Amerika tenkari işçiliğini, maşallahları ve nazar boncuklu takılara büyük ilgi gösteriyor.

Bununla birlikte bu yılın en önemli akımı yarı kıymetli taşlar ile kendi kültürünü modern çizgilerle birleştiriyor. Gürel ve Çıpa'ya göre bu sene özellikle aralara serpiştirilmiş sedef, kauçuk ve titanyum gibi materyaller boncuk ve altınla karıştırılıyor. Bonbon şekeri görünümündeki bu takılar bu yaza damgasını vuracak gibi görünüyor. Yüzüklerde daha çok kare gibi köşeli formatlar kullanılırken, küpelerde ise uzun avize görünümlü küpelere çok sık rastlayacağız. Böylelikle gündüz spor giyimle gece de şık bir kıyafetle de bu tür takılar rahatlıkla taşınabilecek.