GeriStil Önerileri Bu maviyle çarpmaya hazır mısınız?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu maviyle çarpmaya hazır mısınız?

Bu maviyle çarpmaya hazır mısınız?

"Elektrik mavisi; 'yeni siyah' olarak gardıroplarda bir tür reform hareketi başlattı."

Sezonun en yüksek amperli mavilerini kullanan Stella McCartney, "Her rengin mutlaka nostaljik bir açılımı oluyor. Tüm o pastel tonların, hatta 80'lere gönderme yapan asit renklerin dahi var. Oysa elektrik mavi modern, çağdaş ve yeni... Kesinlikle bugünü simgeliyor. Siyah kadar zarif, ancak onun kadar da sıkıcı değil. Herkese gidecek bir tonu var, üstelik aksesuar da gerektirmiyor" diyor.

Mine çiçeğinden akuamarine, çivit maviden kobalt maviye herkes için özel bir elektrik mavi tonu olduğunu söylemek mümkün gerçekten de. Bu da kadına seçim yapma ayrıcalığı tanıdığı gibi ten uyumunu da garantiliyor. Eski şarkıcı yeni tasarımcı Victoria Beckham da ayağının tozu ile elektrik maviye gönül verenlerden. "Ben de siyahı bıkmadan, usanmadan kullananlardandım" diyor ve ekliyor: "Eski fotoğraflarıma baktığımda çok solgun gözüktüğümü fark ediyorum. Geçen yaz başında Marc Jacobs ve Jason Wu aracılığıyla o muhteşem mavi ton ile tanıştım ve renk konusunda ne kadar klasik bir kadın olduğumu gördüm. Elektrik mavi; cesur ve dramatik bir vurguya sahip. Siyah kadar klas. İnsanın ruhunu yükseltiyor, tenini aydınlatıyor". Eh üçüncü Domino's pre-Oscar partiye Victoria Beckham imzalı elektrik mavisi, straplez tuvalet ile katılan Demi Moore da aynı fikirde olmalı ki gecenin yıldızına dönüştü.

Foto galeriyi görmek için bu linke tıklayın!

Cool ve kararlı kadınların rengi
'From Drab to Fab' adlı çok satan romanın yazarları Isabelle Perrett ve Yvonne Johnson'a göre de kadını gayet endişesiz, cool ve kararlı kılan bu renk, ekonomik tutarsızlıkların yaşandığı günümüzde sinirleri yatıştıran bir tür arabulucu gibi aynı zamanda... Perrett; "Diğer parlak renklerin aksine elektrik mavi yatıştırıcı bir enerjiye ve canlılığa sahip" diyor ve devam ediyor:"Siyah gibi hemen göze çarpmayan, şıklığı garantileyen renklere alışık olanlar için cesur renklere geçiş genellikle çok zordur. Oysa elektrik mavi giyenler bu çelişkiyi yaşamadıkları gün, garip bir güven ve ego patlaması yaşadıklarını iddia ediyorlar. Sıkıcı, monoton, tek tip gözükmek istemeyen kadınlara ilk tavsiyemiz elektrik mavisi kullanmaları oluyor!".

Aksesuarlar da bu renkten paylarını aldılar!
Kuzey ışıklarına atıfta bulunan bu çarpıcı renk, belki de sırf bu nedenle; silueti ortaya koyan mini elbiselerden kalem eteklere, pantolon ceket takımlardan statement bag'lere, bikinilerden stiletto'lara varıncaya kadar vitrinleri bir tür elektrik santraline dönüştürüyor. Kristen Stewart, Dokata Fanning, Carey Mulligan, Emma Watson, Emma Roberts gibi yeni nesil yıldızlar elektrik mavisini aksesuarlara taşımakta da oldukça usta. Kahverengi, gri ya da koyu yeşil elbiseleri, monokrom giysileri elektrik mavisi kemerler, eşarplar, clutch'lar ya da stilerto'lar ile tamamlayarak 'color blocking' oyununu bir tür gövde gösterisine dönüştürüyorlar. Bu da 'eğlenerek giyinme' felsefesini sonuna kadar körüklüyor.

Foto galeriyi görmek için bu linke tıklayın!

Gardrobların enerjisi artıyor!
Elektrik maviyi; sezonun bir diğer favorisi nüde renklerle eşleştirmek ya da 80'lere atıfta bulunarak siyah-beyaz ile aynı takıma dâhil etmek mümkün. Alexsander Wang ve Richard Nicholl, bu çarpıcı rengin uyumsuzluğun uyumunu sergilemek için de çok güçlü bir koz olduğu konusunda hemfikirler. Bu nedenle portakal rengi ve pembe ile yan yana getirmekten çekinmememizi tavsiye ediyorlar. Buna cesaretiniz yok mu? O halde Natalie Portman ya da Lily Cole'u referans almanız yeterli. Açık tenliyseniz morumsu mavi, koyu tenliyseniz kobalt mavi mini elbiselere, eteklere ya da slim fit pantolonlara yönelmenizde fayda var.

Klasiklerin klasiği mokasen ayakkabılar dahi elektriklenerek, 'dandy elegansa' pop bir yaklaşım katıyorlar. Örnek mi? Mavi siyah saçlarına ve lacivert siyah smokinine son noktayı Christian Louboutin mokasenleri ile koyan Agyness Deyn! Adeta özenle cilalanmış izlenimi veren bağcıklı, elektrik mavisi Louboutin'leri ile günümüz Fred Astaire'i, Ginger Rogers'ı ya da Gene Kelly'sini oynayarak cinsiyeti olmayan giysi kodlarını deniyor. Diane Kruger, Pierre Hardy akuamarin stiletto'ları ile kırmızı halıda minik adımlarla yürüyor. Mary- Kate Olsen; Burberry'nin Londra'daki afterparty'sine mor mavi, iki beden büyük ipek ceketi ile katılıyor.

İsyankar uçarılığın sembolü
Sonia Rykiel, Tod's, Salvatore Ferragamo, Celine'in yeni it bag'lerine yine bu çarpıcı renk hayat veriyor. Aquascutum ile başlayan tek omuzlu, fırfırlı elbise fenomeni derinliğini yine bu dramatik renge borçlu. Elbise, çanta, kemer, ayakkabı ya da fular... Kullanılan parça her ne olursa olsun elektrik mavi görünüme modem bir çalım katmamızı garantiliyor. "Fashion forward yaklaşımı seviyorsanız, size elektrik maviyi öneririm. Bu rengi genel görünümünüzde ya tamamen odak nokta olarak kullanın ya da modası tamamen geçmiş bir elbisenizi elektrik mavisi bir aksesuarla eşleştirerek yeniden 'giyilebilir' kılın. Bu rengin işte böylesine güçlü bir etkisi var" diyor Antonio Berardi ve ekliyor: "Özellikle elektrik mavi elbise ve bluzlar kadına hem ağırbaşlı hem de uçarı bir görünüm katıyor. Ancak siyah misali istenildiğinde isyankâr gözüken bir uçarılık bu. Elektrik maviyi metalik aksesuarlarla bir araya getirmek ya da hiç aksesuar kullanmamak da mümkün. Ben en çok ekru, gri, siyah ve kahverengi ile yakıştırıyorum ama portakal rengi ya da mor ile kontrast yaratmak da mümkün!".

Foto galeriyi görmek için bu linke tıklayın!

Gündüz nasıl giymeli?
Elektrik mavi gündüzleri daha çok çiçekli elbiseler ve eteklerle bir arada kullanılarak, şehir sokaklarına sofistike bir açılım katıyor. Derek Lam'ın yüksek belli mor mavi şortları, çıtır desenleri ile gülümseten şirin bluzlara teslim. Luca Luca'nın papatya tarlasını andıran etekleri elektrik mavisi clutch'lar ya da body'lerle sabitleniyor. Bejler, nüde pembeler, griler göz alıcı elektrik mavisi kemerler, pumplar ya da fularlar kullanılarak bahar coşkusuna teslim ediliyor.

Gece nasıl giymeli?
"Elektrik mavisi, Antik Yunan tarzı drapeli bir elbiseyi gold ya da bronz kemerle tamamlayın" diyor Elie Saab ve ekliyor: "Bu hem fazlasıyla klas hem de herhangi bir monotonluğa izin vermeyecek kadar eğlenceli olur. Ancak dikkat! Denge çok önemli. Ben elektrik mavisini genellikle tek kullanmaktan yanayım, ancak metalik aksesuarlar tercih edilecekse en ufak bir abartı dahi her şeyi berbat edebilir".

Donna Karan, Christian Louboutin, Narciso Rodriguez, Manolo Blahnik de aynı dengeye dikkat edenlerden. Bazı tasarımcılar ise elektrik mavinin farklı tonları ile oynuyor. Bunu Bluegirl, Angelo Marani, Frankie Morello, Giorgio Armani'de görmek mümkün. Kısacası; gardırobunuzda elektrik maviye kalıcı bir yer açmanın tam sırası. Ne dersiniz? Manyetik bir alan yaratmaya ya da çarpılmaya ve çarpmaya hazır mısınız?

Foto galeriyi görmek için bu linke tıklayın!

Marie Claire