GeriKişisel Bakım Botox Gerçekleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Botox Gerçekleri

"Botox yüzdeki, boyundaki çizgileri ve kırışıklıkları gidermek için kullanılan bir kozmetik tedavi yöntemidir. Botox, estetik ameliyattan çekinen kadınların son yıllarda fazlasıyla rağbet ettiği bir tedavi yöntemidir. İşte merak edebileceğiniz sorular ve cevapları.."

Botolinium Toxin (A) kısaca botox yüzdeki, boyundaki çizgileri ve kırışıklıkları gidermek için kullanılan bir kozmetik tedavi yöntemidir.

Botolinium toxin A maddesi deri altına enjekte edilerek kırışıklıkların ve çizgilerin tedavi edilmesini sağlayan bir paralizördür.
Kas ve göz spazmlarını tedavi etmek için 20 yıl önce geliştirilmiş olan botox'un işlevi kas paralizi gerçekleştirerek gevşeyen kasları dondurmaktır.

İlacın 20 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen ancak son bir kaç yıldır kozmetik tedavilerde kullanılıyor ve henüz Amerikan Yiyecek ve İlaç Kurulu(FDA) tarafından kozmetik kullanım lisansı alabilmiş değil. Botox tedavisi isteyen hastalara önce detaylı bir izin belgesi imzalatılıyor.

Merak edebileceğiniz sorular ve cevapları

Tedavinin riskleri nelerdir?
Her isteyene uygulanabilir mi?

Tedavinin en belirgin yan etkisi enjeksiyon bölgelerinde minik çürükler oluşması. Eğer göz altlarınız çökük ise tedaviden sonra 3 hafta boyunca göz altı torbalarınız olabiliyor. Ancak uzmanlar bu etkiyi ortadan kaldırmak için tedavi sonrası bir göz damlası kullanılmasını öneriyorlar. Bazen hastalar baş ağrısından şikayet edebiliyor fakat gariptir ki bir çok insan da baş ağrısını geçirmek için Botox kullanıyor. Migren ve başağrısı tedavilerinde mucizeler yaratbiliyor. Buradaki anahtar nokta ne kadar kullanılacağı, özellikle başlangıçta.

İlk kullanımda, alından enjeksiyon sonrası hafif bir göz kapağı sarkması olabiliyor. Botox'un 20 yıllık kullanım sürecinde kaydedilmiş herhangi ciddi bir alerjik reaksiyon, şok ya da ölüm yok. Yani tamamen güvenli bir molekül olduğu söylenebilir.

Kimyasal silahlarda kullanılan botulinusun kozmetik kullanımda tehlikesi var mı?

Botox ile ilgili en büyük endişe içinde bulunan botulinus maddesi. Çok şiddetli bir toxin olan botulinus, yüksek dozlarda kullanıldığında zehirleyici olabiliyor fakat kozmetikte kullanılan miktar bu seviyenin çok çok altında olduğundan herhengi bir tehlike yok.


Tedavide dikkat edilmesi gereken diğer noktalar neler?

Öncelikle bu tedavide enjeksiyonu kimin yaptığı çok önemli. Bu konuda uzman bir doktor olmalı. Aksi taktirde yanlış yere enjekte edilen madde istenmeyen bir görüntü yaratabiliyor ya da nefes almanızı zorlaştırabiliyor. Örneğin boyun bölgesinde yanlış yere uygulanması halinde larnixi paralize ederek nefes alma zorluğuna yol açabiliyor. Bir de yüzün hangi bölümüne yapılacağı konusu önemli. Gülümsemeyi etkillediği için yüzün alt kısmına uygulanması iyi sonuçlar vermiyor, hatta yüzde asimetriye bile yol açabiliyor. Terlemeyi de yeniden düzenlediği için dudak üstünde terlemeye sebep olabiliyor. Botox daha çok ufak tefek kırışık ya da gıdı problemleri olan kadınlara yönelik bir tedavi. Eğer yüzünüzde ve boynunuzda botox ile düzeltilemiyecek kadar yerçekimi etkisi varsa yüz gerdirme ya da kolajeni düşünebilirsiniz. Botox sadece belirli kasları gerginleştirebiliyor, ciltteki hasarı ya da genetik yaşlanmayı önlemiyor.

Kolajenden farkı nedir? Hangi tedavi daha avantajlı?

Bu kişiye göre değişir. Kolajen kırışıklıkların içini dolduran bir madde, Botox ise yüzdeki kasları belli bir süre için dondurarak gençleştiriyor. Buna karar vermek için önce uzman doktorunuzun yüzünüzü incelemsi ve ona göre karar verilmesi gerekiyor.

Tedavi ne kadar zamanda etkisini kaybediyor?

Botox, terleme ile yaklaşık 8 aylık bir süre içinde vücuttan tamamen atılıyor. Sadece yüze yapılan 20 dk bir tedavi de 4 ay boyunca etkisini sürdürüyor. Yılda bir kez tekrarlamnası genelikle yeterli oluyor.

Botoxa karşı bağışıklık kazanılabilir mi?

Bu kadar az miktarda kullanılan bir maddeye karşı bağışıklık kazanmanız imkansız ama düzenli olarak botox kullanmanız hiçbir zaman yüz gerdirmeye ihtiyaç duymayacağınız anlamına gelmiyor. Bu sebeple başlangıçta aldığınız sonuçalar ile 6 yıl sonra aldığınız sonuçlar farklı olabilir.

Sonuç olarak botox doğru kişiler tarafından düzgün biçimde uygulandığında gayet kolay ve güvenli bir güzellik yöntemi.