GeriKişisel Bakım Botoksun Kullanım Alanları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Botoksun Kullanım Alanları

Botoksun Kullanım Alanları

"Anti-aging uzmanı Dr. Mustafa Karataş, 30 senedir anti-aging endüstrisinde önemli bir yere sahip olan botoksu ve farklı kullanım alanlarını anlatıyor…"

Botoks enjeksiyonlarının arkasında kas hücrelerinin iletişimini sekteye uğratan bir nöro-toksin yatıyor.Bu iletişime müdahale etmek kasın aktivitesini azaltarak, daha az kasılmasına ve buna bağlı olarakmeydana gelen mimik çizgilerinin, kırışıklıkların hafiflemesinehatta silinmesine olanak sağlıyor. Ancakseneler içinde botoksun sadece kırışıklık tedavisinde değil, çene bölgesinde bir lift etkisi yaratmakta,boyundaki dikey çizgilerin hafifletilmesi gibi farklı alanlarda da etkili olduğu ortaya çıktı. Dilerseniz botoksun hangi bölgelerde, hangi tedavilerde kullanıldığına bir bakalım.

Pürüzsüz bir alın bölgesi

Botoks enjeksiyonlarının en çok kullanıldığı bölge alın bölgesidir. Alın kasları fazla aktif olan kişilerde ilkgörülen yaşlanma belirtilerinden biri alın bölgesindeki kırışıklıklar ve çizgilerdir. Bunları önlemenin enetkin yolu ise düzenli olarak botoks enjeksiyonu yaptırmaktan geçer. Eğer bu enjeksiyonlara nispetendaha geç yaşlarda başlanırsa, çizgiler mimik yapmadığınızda bile belirgin bir şekilde görünür olacaktır. Buda botoks tedavisini dolgu maddesi enjeksiyonu ile desteklemek gerekeceği anlamına gelir. Daha erkenyaşlarda yapılacak bir müdahale ise bu çizgilerin hiç oluşmadan kontrol altına alınmasını sağlar.

Botoksun Kullanım Alanları


Daha dingin, huzurlu bir ifade

Çatık kaşlar size endişeli bir görünüm verir. İstem dışı olarak kaşlarınızı çattığınızda iki kaşınızın arasındaçizgilerin oluşması için de zemin hazırlamış olursunuz. İki kaşın arasına yapılacak minik bir doz botoks enjeksiyonu bu bölgedeki kasları paralize ederek yüze daha huzurlu ve dingin bir ifade kazandıracaktır.Hatta daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse; iki kaşın arasındaki derin çizgilerde botoks enjeksiyonu altın standarttır.

Genç bakışlar

Göz çevresi hassas bir bölge olduğu için güneşin zararlı ışınlarından en fazla etkilenen yerlerden biridir.Bunun üstüne bir de her gülümsendiğinde gözlerin kısılmasına neden olan kasların aktivitesieklendiğinde, göz kenarlarında kazayağı denen ince çizgilerin oluşması kaçınılmazdır. Göz kenarlarındakikırışıklıklarda en etkili tedavi botoks enjeksiyonlarıdır. Botoks geçici olarak mimik kaslarının kasılmasınıönleyerek uygulama yapılan bölgede düzgün, genç bir görünüm yaratmayı mümkün kılar.

Daha enerjik bir görünüm

Yaşla beraber kaşlar ve gözkapakları aşağı doğru sarkmaya başlar. Özellikle kaşlardaki bu değişim sizeolduğunuzdan daha yaşlı ve yorgun bir görünüm verecektir. Kaşlar ve gözkapakları minik bir doz botoksenjeksiyonu ile yukarı doğru kaldırılabilir. Bu da kişiye çok daha enerjik ve genç bir görünüm verir. Yapısal olarak düşük kaşlı olanlarda da altın standart botoks enjeksiyonu ile kaşlarda lift etkisi yaratmaktır.

Botoksun Kullanım AlanlarıGenç bir boyun

Boyun, yüzle kıyaslandığında daha ince, daha hassas bir cilde sahiptir, bu yüzden de yaşlanmabelirtilerinin ilk görüldüğü yerlerden biri de boyun bölgesidir. Nefertiti Lift olarak da bilinen bir tekniksayesinde yaşla beraber belirgin hale gelen ve çene altından başlayarak boyun bölgesine doğru uzanandikey çizgiler silinebilir, görünümleri hafifletilebilir. Botoks enjeksiyonu ile boynun güzelliğine, netliğine darbe vuran çene altındaki sarkmayı toparlamak, çene hattında bir lift yaratmak da mümkündür.

Kadınsı bir çene hattı

Sert, köşeli bir çene yüze sert ve erkeksi bir görünüm verir. Bu görünümü yumuşatmak ve yüze daha feminen bir ifade vermekte de botoks enjeksiyonlarından faydalanılabilir. Çene kaslarına minik bir doz botoks enjeksiyonu yapılarak bu bölgedeki kasların aktivitesi hafifletildiğinde çene bölgesi daha yumuşak,kadınsı bir görünüme kavuşacaktır.Fazla terleme problemine karşı botoks enjeksiyonlarının başarıyla uygulandığı alanlardan biri de fazla terleme problemidir. Eğer yaz aylarında giydiğiniz tüm kıyafetlerde ter izleri oluşuyorsa ya da ayak tabanlarınızda ve avuç içlerinizdeki terlemeden şikayetçiyseniz botoks enjeksiyonlarından faydalanabilirsiniz. Botoks ter hücrelerinin aktivasyonunu azaltarak terlemeyi kontrol altına alır.

Sağlıklı dişler

Pek çok kişi farkında olmasa da geceleri farkında olmadan çenelerini sıkar, dişlerini gıcırdatırlar. Bu dişminelerine zarar veren ve dişlerin sağlığını tehdit eden bir sorundur. Çene kaslarına yapılacak küçük bir doz botoks enjeksiyonu bu problemi önlemede son derece etkilidir.

Botoksun Kullanım Alanları

Dr. Mustafa Karataş