GeriKişisel Bakım Botoksla Kırışıklık Nasıl Önlenir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Botoksla Kırışıklık Nasıl Önlenir?

Botoksla Kırışıklık Nasıl Önlenir?

"Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen gençler arasında kırışık önleyici botoks tedavisine karşı ilginin arttığını söylüyor."

Duygularımızı mimiklerimizle ifade ediyoruz, duygularımızı tam olarak aktarabilmek için yüz kaslarımızı kasıyor, geriyor, kıvrıyoruz. Aşırı mimik kullanımının neden olduğu kırışıklıklara karşı önlem almak için gençler 20’li yaşlarından itibaren önleyici botoks tedavisine başvuruyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen gençler arasında kırışık önleyici botoks tedavisine karşı ilginin arttığını söylüyor.

“Öncelikle kırışıklık ve mimik çizgisinin farklı olduğunu belirtmek gerekir. Herhangi bir yüz hareketi yapılmadan yıllar içinde oluşan kırışıklıkları statik kırışıklık, mimik hareketlerine bağlı kırışıklıklar ise dinamik kırışıklık olarak adlandırılıyor. Yaş almaya bağlı olarak cilt kuruyor, inceliyor ve esnekliğinin azalması nedeniyle hassaslaşıyor. Aşırı mimik kullanılan alanları ise bu doğal yaşlanma sürecinden daha hızlı etkileniyor. Cilt zamanla sarkmaya ve mimik kırışıklıkları oluşmaya başlıyor. Bu kırışıklıkları gidermek ise her geçen gün daha zorlaşıyor. Çünkü cildin gerginliğini ve çekiciliğini kaybetmesiyle birlikte bu özellikler iyice belirgin hale geliyor. Yaşlanmayla birlikte donuk ve yorgun görünümlü bir cilt ortaya çıkıyor. Kişilerin ifadesi olduğundan daha üzgün ve daha yorgun bir hal alıyor.”

Botoksla Kırışıklık Nasıl Önlenir

Mimik kırışıklıklarında dinamik dolgu uygulanır

“Klasik botoks ve dolgu enjeksiyonları cilt hareket halinde değilken görülen statik kırışıklıklar için uygulanıyor. Dinamik dolgu ise cildi hareket halindeyken de destekleyen ve aynı zamanda yüzün canlılığını ve yumuşaklığını korumaya yardımcı olmak için uygulanıyor. Özellikle mimiklerle oluşan problemleri gidermek, azaltmak ya da önlemek için sadece bu bölgeye özgü olarak geliştirilmiş bir yöntemdir. Yüzde ağız çevresi, yanaklar, nazolabiyal kıvrımlar, alın, boyun çizgileri, dudak, kazayağı gibi en hareketli bölgeler için çok daha uygundur.”

Op. Dr. Fatih Dağdelen “Dinamik dolgu ile gittikçe daha belirgin bir hal alan mimik çizgileri ortadan kaldırılıyor. Bu işlemde doğal görünümü korumak çok önemlidir. Hem kolay hem de güvenilir olan bu yöntem ile özellikle alın çizgileri, kaş çatma çizgisi, göz kenarlarındaki gülümsemeyle oluşan kazayağı çizgileri, dudak ve dudak üzeri çizgilerin tedavisinde kullanılıyor. Bu prosedür ile ayrıca ciltte derin kırışıklıkların oluşması engellenerek zamanın yıpratıcı etkileri de geciktirilebiliyor.”