GeriModa Trendleri Başımız Boş Kalmasın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başımız Boş Kalmasın!

Başımız Boş Kalmasın!

"Şapkaların asıl amacı başımızı güneşten korumak belki ama artık birbirinden farklı stilde şapkalar günlük tarzımızın vazgeçilmezi..."

Yaz mevsiminin en popüler aksesuarı güneş gözlüğüyse, ikinci sırada kesinlikle şapkalar ve saç aksesuarları yer alıyor. Türkiye'de en çok kullanılan şapkalar kasket ve fötr şapkalarken, yurt dışında durum biraz daha farklı. Her davette, sokaklarda çeşit çeşit ve rengarenk şapkalara rastlamak mümkün.

Saç aksesuarlarındaysa durum biraz farklı. Türk kadınları olarak bu konuda hepimiz çok cesuruz. Saçların bir kadının güzelliğindeki en büyük etken olduğunu anlıyoruz, bu yüzden de saçımızın güzel görünmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Süslemeli taçlar, tokalar ve saç bantları. Kesinlikle bunlarla ne yapmamız gerektiğinin farkındayız. Ama ufak bir hatırlatmanın zararı olmaz.

Başımız Boş Kalmasın

Abartılı saç aksesuarları
Saçlarımıza fiyonk tokalar takmaya bayılıyoruz, arkadan sıkıca topladığımız saçlarımızı güzel bir taçla süslemeyi de. Tıpkı yaz defilesinde Pacman şapkalarıyla bizi şaşırtan Giles Deacon gibi. Ama Madonna'nın Louis Vuitton koleksiyonundaki kömik kulak gibi görünen bantı ya da Kate Moss'un türbanı, yine çok konuşulan saç aksesuarlarından oldu.

Başımız Boş Kalmasın

Kime Yakışır?
Kesinlikle ilgi odağı olmak ve dikkat çekmek isteyenler yakışır. Isabella Blow'u hatırlar mısınız? O ne kadar abartılı şapkalar taksa da aksesuar kendi parçası gibi duruyordu.

Başımız Boş Kalmasın

Nasıl kullanılmalı?
İçinizden geldiği gibi davranın. Giyinmeye saç aksesuarınızdan başlayın ve geri kalanlar onu tamamlayan ufak detaylar gibi görünsün.

Başımız Boş Kalmasın

Fötr ya da Panama tarzı
Kovboy şapkası modasını artık bir kenara bırakın. Marc Jacobs'ın koleksiyonundaki Boater şapkaları Chloe Sevingy gibi günlük hayatta kullanın.

Başımız Boş Kalmasın

Kime yakışır?
Lindsay Lohan'ın Michael Jackson modeli fötr şapkasıyla cool bir görünüm oluşturduğu bir gerçek. Aynı zamanda Sienna Miller ve Kate Moss'da fötr şapkayı sık kullanan ünlülerden.

Başımız Boş Kalmasın

Nasıl kullanmalı?
Hasır şapkalar en ideal olanlar. Yaz aylarında hem görüntüsü hem de terletmemesi sebebiyle günlük hayatta çok rahat kullanılırlar. Gucci'nin bu sezon çıkarttığı bant ve kurdele detaylı fötr şapkalar, şık alternatiflerden. Panama şapkalar tiril tiril yaz elbiseleri ve gladyatör sandaletlerle çok hoş duruyor. Doğal bir kombin gibi. Kep şapkalar ise daha çok spor kıyafetlerle, mesela jean ya da keten pantolonlarla kombine edilebilir.

Başımız Boş Kalmasın

Özel şapkalar
Özel günler için gösterişli şapkalar en şık aksesuarlardan. Tüylü modellerden çiçekli modellere kadar bir çok alternatifi olan bu özel şapkalar, yazın hem güneşten koruyor hem de çok şık görünüyor. Kafanın arkasına takılan süslü şapkalar yerine bütün bu büyük gösterişli şapkalar artık daha trendy.

Başımız Boş Kalmasın

Kime yakışır?
Her yüz tipine ve saç şekline uygun. Yeter ki doğru organizasyona doğru şapkayla katılın. (Gazi Koşusu'na siyah cenaze şapkasıyla gitmeyin!)

Nasıl kullanılmalı?
Cesur olun. Şapka kültürümüz olmadığı için yadırganabilirsiniz ama şık bir geleneği siz başlatın ve şapka tasarımcılarını takip etmekten geri kalmayın!