GeriKadın Sağlığı Baş ağrısında yaz dönemi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baş ağrısında yaz dönemi

Baş ağrısında yaz dönemi

"Yaz aylarında sıklaşan baş ağrısı problemine dikkat!"

Yaz aylarının gelmesiyle güneş ile alakalı birçok şeyden kendimizi korumalıyız. Bunların içinde cilt, saç, kahverengi lekeler ve ağrıya karşı alınacak önlemler önemli bir yerde. Güneş ışınları arttıkça ve sıcaklığın oranı yükseldikçe koruma önlemlerimizin de dozu artmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre yaz aylarında baş ağrısı şikayetlerinin daha fazla olduğu ortaya çıktı. Şikayetlerin artmasını önlemek için alınması gereken belli başlı kuralların da varlığını uzmanlar tekrarlıyor. Kronik olarak baş ağrısı sorunu yaşayan insanların özellikle bu dönemde daha fazla dikkat etmesinde fayda var. Yaz aylarının bu ağrıları artırdığını fark etmek, ağrılara karşı alınacak önlemler açısında çok önemli.

Yapılan çalışmalar doğrultusunda yaz aylarında genişleyen damarların ağrıları artırdığını gözler önüne seriyor. Bu dönemde özellikle yüksek tansiyon hastalarının da ciddi önlemler alması gerekmekte. Özellikle kadınların en büyük sorunu olan migren, yaz aylarında artış gösterme konusunda eğilimli. Bu konuda alınabilecek bazı önlemlerden biri de klimalı ortamla çok fazla vakit geçirmemek. Klima, migren sorununu artırma riski taşımakta olduğunu belirten uzmanlar, ağrıların tetiklenmesini engellemek için birtakım önlemler almamız konusunda uyardı.

Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde başımızı korumamız gerektiğini; şapka, şemsiye gibi aksesuarlardan destek almamız gerektiğini vurguladılar. Bununla birlikte, ani hava değişikliklerine ve klimanın soğuk hava akımına maruz kalmaktan kaçınmamızı ve sıcak havada fazla alkol tüketiminden de kaçınmamız konusunda bilgi verdiler. Gün içerisinde su tüketimimizin yeterli olmasına dikkat etmemiz gerektiğini de eklediler.

False