GeriKadın Sağlığı Balıkla gelen sağlık!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Balıkla gelen sağlık!

Balıkla gelen sağlık!

"Haftada en az bir kez balık yemek beyne iyi geliyor ve yaşlanmaya bağlı zihinsel faaliyetlerdeki düşüşü en az üç-dört yıl yavaşlatıyor."

Daha önce yapılan bazı araştırmalar da balık yiyen insanların Alzheimer hastalığına yakalanma ve kalp krizi geçirme risklerinin azaldığını göstermişti.
Bu araştırmalar, somon ve tuna gibi omega-3 yağ asidi açısından zengin olan balıkların bütün kalp hastalıklarını önleyici bir etki yaptığını da ortaya koymuştu.

Balıkla gelen sağlıkSon araştırmayı gerçekleştirenlerden Rush Üniversitesi Tıp Merkezi epidemologlarından Martha Clare Morris, "Yaptığımız araştırma sonucunda haftada bir kez balık yiyenlerin düşünme kabiliyetlerindeki düşüşün yılda yüzde 10 oranında yavaşladığını, haftada iki kez balık yiyenlerde ise bu oranın yüzde 13 olduğunu gördük" dedi.

Balıkla gelen sağlıkAraştırmanın 3 bin 718 kişiye uygulanan, bir hikayenin detaylarının hatırlanmasına ilişkin basit testlerle gerçekleştirildiği
belirtilirken, tamamı ABD'nin Chicago şehrinde yaşayan 65 yaşın üzerindeki deneklere testin altı yıl içerisinde üç kez yapıldığı kaydedildi. Ayrıca aynı kişilere 139 gıda maddesinin isim listesinin bulunduğu bir anketle neler yediklerinin de sorulduğu ifade edildi.

Balıkla gelen sağlıkÖte yandan araştırmacıların, araştırmaları sırasında omega-3 yağ asidi ile beynin faaliyetlerinin düşüşe geçmesi arasında bir bağlantı olup olmadığına da baktıkları ancak bir bağlantı bulamadıkları kaydedildi. Daha önce yapılan bazı araştırmalar omega-3 yağ asidi ile beyinsel faaliyetler arasında bir bağ bulunduğunu ortaya koymuştu.

Balıkla gelen sağlık