GeriKişisel Bakım Bakımlı tırnaklar için...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakımlı tırnaklar için...

Bakımlı tırnaklar için...

"Güçlü ve bakımlı tırnaklara sahip olmak her kadının hayalidir. Ama tırnaklarımızı yeterince zaman ayıramamak, yaşam koşulları, iş yoğunluğu gibi çeşitli nedenlerle ihmal ederiz. Aslında bazı basit ev bakım uygulamaları ile güzel el ve tırnaklara sahip olmak mümkün..."

TIRNAKLARINIZI YEMEKTEN VAZGEÇİN

Öncelikle işe tırnaklarınızı ısırmaktan, koparmaktan ve zarar vermekten kaçınarak işe başlayabilirsiniz. Tırnağınız boyunca küçük bir kesik bile bakteri veya mantarların tırnağa girmesine ve enfeksiyona yol açmasına yeterlidir. Tırnaklar yavaş yavaş büyüdüğü için yaralanmış bir tırnak bu yaranın izlerini birkaç ay boyunca taşır.

Bakımlı tırnaklar için...FAZLA ASETON KULLANMAYIN

Eğer tırnaklarınızı cilalıyorsanız bir kalın kat sürmektense, birkaç ince kat sürün. Aseton kullanımını asgariye indirin. Tırnaklarınızı zayıf düşürebilir ve kurutabilir. Açılan yerlere cilayla rötüş yapın ve eskisinin üzerine yenisini sürerek aseton kullanımından mümkün olduğu zaman kaçınmaya çalışın.

Tırnak güçlendiriciler tırnaklarınızın rengini bozabilir veya kırabilir. Suni tırnaklar kendi tırnaklarınızın altında reaksiyonlar meydana getirebilir. Tırnak diplerindeki derileri alan maddeler aşındırıcı, alkali bazlı maddelerdir ve tırnaklarınızın etrafındaki doğal koruma bantlarını tahrip eder.Jelatin kapsüllerinin, kalsiyum tabletlerini veya diğer vitamin veya protein ürünlerinin tırnakları geliştirdiği veya güçlendirdiği konusunda hiçbir bilimsel bulgu yoktur.

Bakımlı tırnaklar için...ŞEYTAN TIRNAĞINI KOPARTMAYIN

Eğer şeytan tırnağınız varsa kopartmaya kalkışmayın. Kopartmak daima canlı dokunun da bir parçasını yaralar. Bunun yerine dışa doğru hafif bir açı bırakarak dikkatlice kesin. Bu tekrar olmasını önleyebilir. Bir el losyonu ile yumuşatmak da şeytan tırnaklarını önlemeye yardımcı olabilir.

Sağlıklı tırnaklar, pürüzsüz olup girintisi çıkıntısı yoktur. Bunların renk ve yoğunluğu düzenlidir, renk bozukluğu olan lekelerden arınmıştır.

Bakımlı tırnaklar için...ELDİVEN KULLANMAYI İHMAL ETMEYİN

Deterjanlara ve kimyasal maddelere maruz kalma tırnaklarınızı zayıflatabilir, çatlatabilir ve rengini bozabilir. Onları korumak için, pamuklu kumaşla astarlanmış veya tek kullanımlı plastik veya lastik eldiven giyin. Kullanımlar arasında lastik eldivenleri kurutmak için ters çevirin. Bu eldivenlerin içinde mikroorganizmaların büyümesini önleyecektir.

Bakımlı tırnaklar için...TIRNAKLARINIZI HER HAFTA KESİN

Haftalık kısaltma önemlidir çünkü düzgün ve bakımlı tırnakların hasar görme ihtimali daha azdır. Tırnaklarınızı kısaltmak için bir törpü ve keskin manikür makası veya tırnak kesme aleti kullanın. Eğer tırnaklanınız gevrekse veya kalınsa banyodan sonra yumuşadıkları zaman kesin. Kenarları törpünün ince
tarafıyla düzeltin.

Eğer uzun tırnak seviyorsanız kazayla zedelenmemelerini ve kenarda kir birikimini önlemeye çalışın. Moda kesilmesini teşvik etse de tırnak dibindeki derileri asla kesmeyin. Kesilen yer bakteri ve mantarlar için bir giriş noktası olabilir ve böylece enfeksiyona yol açar.


Bakımlı tırnaklar için...