GeriKadın Sağlığı Bahar Alerjisi Hayattan Bezdirmesin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bahar Alerjisi Hayattan Bezdirmesin

Bahar Alerjisi Hayattan Bezdirmesin

"İlkbaharın gelişiyle birlikte ortaya çıkan polen alerjisine karşı dikkat edilmesi gerekiyor. "Bahar alerjilerinin nedeni polenler" diyen uzmanlar baharla birlikte alerjik hastalıklarında geldiğini belirtiyorlar..."

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, bahar aylarının alerjik hastalıkları da beraberinde getirdiğini vurguladı. "Bahar alerjilerinin nedeni çiçek tozları, yani polenler" diyen Prof.Dr. Küçükusta, polenlerin ilkbaharda atmosfere yayılmaya başladığını ve bu durumun nisan ile haziran aylarında en yüksek seviyeye çıktığını, sıcak iklimlerde ise polen mevsiminin 8-9 ay sürdüğünü anlattı... Ayrıca yapılan araştırmalara göre polen mevsiminde doğduysanız yani Koç ya da Boğa burcuysanız; polen alerjiniz daha fazla olabilir.

Bahar Alerjisi Hayattan Bezdirmesin

Alerji potansiyeli yüksek bitkiler

Polenlerin alerjik hastalıklara neden olma potansiyelleri farklıdır. Polenler astıma değil, daha çok alerjik nezleye neden olur. Bir polenin alerjiye neden olabilmesi için, 1 metreküp havada 25-50 polen olması gerekir. Gösterişli ve renkli bitkilerin ise daha çok alerjiye neden olduğu sanılıyor. "Gül nezlesi" olarak bilinen hastalığa da gül polenleri değil, ağaç ve çayır polenleri yol açar. Kavak, huş ağacı, kızıl meşe, kızıl ağaç, fındık, selvi, kayın, söğüt, ıhlamur, zeytin, karaağaç, çınar gibi ağaç polenleri ile İngiliz çimi, domuz ayrığı, çayır kelp kuyruğu, çayır salkım otu, tatlı ilkbahar otu benzeri çayır, pelin, yapışkanotu, sinirotu, akkazayağı, kuzukulağı gibi yabani ot ve arpa, buğday, yulaf, çavdar ve mısır gibi hububat polenlerinin alerji yaratma potansiyelleri yüksektir.

Bahar Alerjisi Hayattan Bezdirmesin

Yüksek binalar polen çekiyor!

Atmosferdeki polen miktarları hava koşullarına bağlı olarak değişiyor. Sıcak, kuru ve rüzgarlı günlerde havada daha çok polen bulunuyor. Polenler, rüzgarın etkisiyle kilometrelerce uzaklara taşınabilir. Yüksek binalarla çevrili sokaklarda binaların yüzeyi, statik elektrik nedeniyle polen çeker. Buna karşılık deniz kenarında çok az polen bulunur. Hava kirliliği ise polenlere duyarlılığı artırıyor. Özellikle yoğun trafik olan bölgelerde yaşayanlarda, polen duyarlılığı daha kolay oluşuyor.Bahar Alerjisi Hayattan BezdirmesinPolenlerden ve alerjiden kurtulmak için

* Her şeyden önce hangi polenlere alerjik olunduğu bilinmeli.
* Polenlerine alerjik olunan bitkilerden uzaklaşılmalı.
* Radyo, televizyon, gazete gibi yayın organlarında, günlük hava durumu raporlarında o günkü polen durumu hakkında da bilgi verilerek alerjisi olanlar uyarılmalı.
* Evlerin ve arabaların kapı ve pencereleri sıkı kapatılmalı.
* Evlerde ve arabalarda polen filtreli klima kullanılmalı.
* Sıcak, kuru ve rüzgarlı havalarda ve sabahın erken saatlerinde dışarıya çıkılmamalı.* Polenlerin çok yoğun olduğu dönemlerde ağzı ve burnu kapatan maskelerden yararlanılmalı.
* Polen zamanı açık havada egzersiz ve spordan kaçınılmalı.
* Tatil için deniz kenarları tercih edilmeli.
* Dışarıda gözlük ve şapka kullanılmalı, saçlar yatmadan önce mutlaka yıkanmalı.
* Üzerlerine polenler yapışabileceği için günlük kıyafetler yatak odasında çıkarılmamalı.

False