GeriKadın Sağlığı Ayak sağlığınıza dikkat
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ayak sağlığınıza dikkat

Ayak sağlığınıza dikkat

"Ayak sağlığı biz kadınların önem verdiği ayrıntılardan biri olsa da yüksek topuktan ve onun çekiciliğinden bir türlü vazgeçemiyoruz. Oysa uzun süreli giydiğimiz yüksek topuklu ayakkabılar omurgamızı bozduğu gibi ayaklarımıza da kalıcı, ciddi zararlar veriyor."

Ayak sağlığınız açısından topuklu ayakkabı alırken topuk boyunun 4-5 cm civarında olmasına özen gösterin. Topuk boyu ne kadar artarsa topuktan ayak parmaklarına olan basınç bir o kadar artıyor. Bu durum yürürken ayak tabanında oluşturduğunuz basınç dağılımını bozarak ayakta kalıcı deformasyonlara yol açıyor. Ayrıca uzun süreli topuklu ayakkabı giymeniz gereken durumlarda ara ara ayaklarınızı ayakkabıdan çıkarıp dinlendirmeniz daha az yorulmanızı sağlarken ve kan dolaşımınızın düzelmesine olanak veriyor. Akşamları ayaklarınızı ılık suda 5-10 dakika dinlendirmeniz ve hafif masaj uygulamanız da hem sizi hem de ayaklarınızı rahatlatacak basit bir yöntem.


Unutmayın, gün içerisinde ayağınızın rahat ettiği ayakkabıları tercih etmeniz ve zorunda kalmadıkça yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durmanız ayak sağlığınızı uzun yıllar korumanıza yardımcı olacak.

False