GeriKadın Sağlığı Ayak Ağrısı Tedavisinde İlk Tercih Doğru Ayakkabı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ayak Ağrısı Tedavisinde İlk Tercih Doğru Ayakkabı

Ayak Ağrısı Tedavisinde İlk Tercih Doğru Ayakkabı

"Ayak Sağlığı ve Cerrahisi Bölümü Ortopedi Uzmanı Prof. Dr. Bahtiyar Demiralp, ayak yanmalarından ve ağrılarından doğru teşhis ve uygun tedavi yönteminin bulunmasıyla kurtulmanın mümkün olabileceğini, tedavide ilk tercihin doğru ayakkabı seçimi olduğunu söyledi."

Ayaklardaki yanma ve ağrı sorunlarının kaynaklarından biri 'nöroma'dır. Bu, ayaktaki sinirlerin etrafındaki bağ dokusunun genişlemesi ve iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar. Bu rahatsızlık, yanma, ağrı, karıncalanma, huzursuzluk hissi, kramp ve duyuda bozulma gibi şikâyetlerle kendini gösterir. Morton nöroma ayakta en sık görülen nöromadır. Özellikle 30 yaş üstünde ve kadınlarda sıklıkla görülür.

Genelde uygunsuz ve topuklu ayakkabı kullanımına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ayaktaki 3’üncü ve 4’üncü parmakların metatarsal kemiklerinin arasındaki siniri sıkıştırmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Belirtileri ise, problemin olduğu bölgede yanıcı ağrı, hissizlik, buruşuk çorap duyusu, keskin veya yayılan ağrı ile ayakkabı giyildiğinde artan, çıkarıldığında azalan ağrı olarak sıralanabilir.

Nöroma ağrısı ayakkabının çıkarılması ve bölgeye masaj yapılması sonucunda azalır. Tedavi için geniş ayakkabılar, çeşitli ayak veya parmak pedleri ile ağrılı bölgeye kortizon enjeksiyonları uygulanabilir. 

Doğru ayakkabı seçilmeli

Ayak tabanında tarak kemiklerinin bulunduğu bölgede oluşan 'metatarsalji' ağrısı travma, uzunluk farklılıkları, düztabanlık gibi yapısal deformitelere, kemik ve yumuşak doku bozukluklarına bağlı oluşabilir. Hastalarda tarak kemiğine ve eklemine dokunulduğunda ağrı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca ayak tabanında tarak kemikleri altında taş varmış hissine neden olmaktadır. Özellikle eklem hareketi sırasında ağrı oluşmaktadır. Detaylı muayene ve ayak röntgen filmi sonucuna göre tanı konulmaktadır. Tedavide ilk tercih doğru ayakkabı seçiminin belirlenmesi ve tabanlık desteklerinin kullanılmasıdır. Nadiren cerrahiye ihtiyaç duyulmaktadır.

'Tarsal tünel sendromu' olabilir

Topuğun iç kısmında dar bir kanaldan geçen sinirin baskıya maruz kalmasına bağlı olarak ortaya çıkan soruna ise tarsal tünel sendromu denir.

Ayak bileğinde burkulma, ayak bilek çevresi kırıkları, uygunsuz ayakkabı kullanımı sonucunda veya siniri basıya uğratan bir kitle nedeniyle tetiklenmektedir. Genelde tek taraflıdır. İki tarafta da olması durumunda sistemik bir hastalığa bağlı sinirlerde tutulum olabileceği düşünülmeli ve dikkatli olunmalıdır. Hastalarda topukta ve ayak tabanında duyu bozukluğu, yanıcı tarzda bir ağrı, hatta bazen renk değişiklikleri, baldıra vuran ağrı gibi şikâyetler görülebilmektedir. Ağrı genelde geceleri uyandırır tarzdadır. Detaylı bir fizik muayene ve EMG (sinir testi) sonucunda tanı konulmaktadır. Tedavi için ortotikler ve özel tasarlanmış ayakkabılar kullanılabilmektedir. Ayrıca enjeksiyon tedavisi gerekebilmektedir. Bu yöntemlerin yetersiz kaldığı ileri vakalarda cerrahiye ihtiyaç duyabilmektedir.

False