GeriModa Trendleri Ayağınıza göre ayakkabı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ayağınıza göre ayakkabı

"Ayak problemlerinin çoğu, yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanıyor. Rastgele, "sonradan genişler" düşüncesiyle alınan ayakkabılar, ayak sağlığını olumsuz etkiliyor."

Bazı ayakkabılar basma bozukluğu, tırnak batması, ayak mantarı, nasır, ayak parmaklarında şekil bozukluğu, yorulma, bilek burkulması, ayak, bacak ve bel ağrısına sebep olabiliyor. Özellikle sivri burun ayakkabının tercih dışı bırakılması gerektiği belirtiliyor.

Uzmanlar, ayakkabı seçerken model ve renkten önce rahatlığına, doğal malzemelerden imal edilmiş olmasına özen gösterilmesi gerektiğini bildiriyor. Ayakkabı alan kişinin, en uzun parmak ile ayakkabının ucu arasında en az 2 santim boşluk olmasına dikkat etmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, "Dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar bir çok problemin davetiyesidir" diye uyarıyor.

Uzmanlar, ayak ağrılarının kulak arkası edilmemesini, mutlaka bir uzmana görünülmesi gerektiğini de kaydederken şu tavsiyelerde bulunuyor: "Ayağınızın parmak aralarını düzenli olarak yıkayın. Ayak tırnaklarını düzgün kesip, çok kısaltmayın. Her gün aynı ayakkabıyı kullanmayın. Mesleğinize göre ayakkabı seçin. Sivri burunlu ayakkabıları mümkün olduğunca tercih dışı bırakın".

Bu arada uzmanlar, bir çift ayakkabının tekleri arasında herhangi bir görünüm şekil, işçilik, renk, boyut farkının bulunmamasına dikkat edilmesi gerektiğini de vurgulayarak, "Ayakkabının her ikisini de mutlaka deneyiniz. Ayakkabının içini elle kontrol ederek astar vb. kısımlarda ayağı rahatsız edici kırışıklıklar bulunmadığından emin olunuz. Dikiş uçları bitim yerlerinin sağlam olmasına, dikiş hatalarının bulunmamasına dikkat ediniz" diyor.

Yazın tabanı kösele, kışın ise tabanı sentetik (PVC, termoplastik, kauçuk gibi) maddelerden üretilmiş, üst bölümünün derisi yumuşak olan ayakkabıların tercih edilmesi de uzmanların bir başka önerisi.