GeriModa Trendleri Atkıda moda
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atkıda moda

"Yumuşacık, rengarenk ve sıcacık atkı-bereler, sadece soğuktan korunma aracı değil, şıklığınızı tamamlayan vazgeçilmez bir aksesuvar aynı zamanda. Bu ikiliye en çok ihtiyaç duyduğumuz zamanları yaşıyoruz."

Zarafet simgesi, klasik kaşmir atkılardan pullu, tüylü geniş atkılara, daha çok şapkaya benzeyen iri iri örülmüş berelere kadar uzanıyor çeşitler. Geçen yıldan beri, el örgüsü olanları pek bir ilgi görüyor. Bu yüzden hazır giyim markaları da, el örgüsü gibi görünen, iri ilmekli atkı ve bereler hazırlıyorlar.

Kalın, uzun tüylü yün iplerle yapılan bu atkı-berelerden, elinizden geliyorsa siz de rahatlıkla örebilirsiniz. İstanbul'da yün deyince akla gelen ilk adres, Tahtakale'deki Kürkçü Han kuşkusuz. Yanyana sıralanmış yüncü dükkanlarının her birinde uzun kuyruklar var şu ara. Bu sezon simli yünler çok moda. Beğendiğiniz bir yüne altın, gümüş veya bakır rengi simli iplerden sardırıyorsunuz. Boynunuza doladığınızda bile diz altına kadar uzanan atkılardan örmek için, ortalama 300 gram yüne ihtiyacınız var. Bere için de, 100 gram yün yeterli olacaktır. Kalın, bol tüylü ve örüldüğünde batik gibi görünen, karışık renkli yünler tavsiye ediliyor atkı için. Uzun tüylü yünler, örüldüğünde kürk gibi duruyor, bunlardan şal ve bere takımlar yapabilirsiniz. Bere için olmasa da, atkı ve şal örmek için özel hazırlanmış, aralarına parlak boncuklar geçirilmiş yünler, bu sezon yeni çıkmış tezgahlara. Bunların kilosu 12 milyon lira. Atkı-berelik kalın yünlerin kilosu 10-12 milyon lira, tahta ve demir şişlerin fiyatı bir buçuk-iki milyon lira. 100 gramlık paket yünleri iki-iki buçuk milyon liraya alabilirsiniz.

Biraz da vitrinlerde bulabileceğiniz modellerden ve fiyatlardan bahsedelim. Bahsettiğimiz gibi, ağırlık el örgüsü gibi görünen atkı ve berelerdan yana. Simli yünden yapılmış olanları, dantel gibi motiflileri, çizgili dokuma atkıları çokça göreceksiniz. Atkının boyu dize iniyor, püskülleri, neredeyse yerleri süpürüyor.

Dokuma olanları daha çok erkekler tercih ediyor. Bunların da çizgili olanları çok moda. Kahverengi-bej, siyah-gri-beyaz kombinasyonları popüler. Sokak tezgahlarında fiyatları 15 milyon lira civarında. Mavi Jeans'in, Tommy Hilfiger'ın, Mudo Collection'ın erkek koleksiyonlarında, pembeden yeşile, canlı tonlarda çizgili atkılar var. Kaşmir atkılar, her zaman erkeklerin ilk tercihlerinden. Boyları göğse kadar iniyor, renkleri koyu, çoğunlukla ekoseli. Lacoste ve Tommy'de, bu klasik ve kaşmir atkıları, uyumlu şapka ve bereleriyle birlikte bulabilirsiniz.

Atkı, bere ve eldivenin, aynı renk ve desende olması gerektiğini düşünürüz hep. Ama bu kış yaratıcılığı kullanmak, kalıbın dışına çıkmak serbest. Mesela, kareli tüvit bir şapka ve düz renk, ince dokuma bir atkı birlikte kullanılabiliyor. El örgüsü atkılarla, yine el örgüsü bereler kullanılmalı ama aynı renk olmaları şart değil. Atkı ve beredeki siyah-beyaz zıtlığı sıkça kullanılıyor. Tek olarak satılan tığ işi şapka ve bereler, bu sene atkı-bere takımları tahtından etti. Balıkçı bereleri ve kasketler de çok şık ve sevimli, kenarlarına mutlaka bir örgü çiçek iliştirilmiş. Örneğin Quiksilver'da pek çok çeşidini bulabilirsiniz. Tığ işi berelerden Accesorize'da da bulabilirsiniz. İstanbul'da üçüncü mağazasını İstiklal Caddesi'nde açtı.

FCUK, Tiffany, River Island, Mango, Mudo Collection, GAS, Topshop, Benetton gibi popüler markalarda uzun atkıların, el örgüsü berelerin, yeşil, mor, pembe, sarı, turuncu gibi canlı renklerini bulabilirsiniz. Bu uzun atkılar, genellikle kot ceketlerle birlikte kullanılıyor ve çok şık duruyor.

Fiyatlar

Accesorize atkı 43.5-95.5

Quiksilver atkı 25-45, bere 25-35

Seven Hill atkı ve bere 9.9-12.9

Benetton bere 29.9-39.9 atkı 29.9-49.9

Tiffany atkı 12.9-19.9, bere 8-9

Topshop atkı 24-26, bere 21

Nike bere 26-34, atkı 23

Mavi atkı 19.950-32.950

GAS atkı 59.5-125, bere 49.5-6.5

Mudo Collection erkek bere ve atkı 19.5-29.5 kadın bere 19.5, atkı 39.5

Lacoste atkı 82-158 bere 36-78