GeriStil Önerileri Altın Küre ihtişamı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Altın Küre ihtişamı!

"Geçen yıl ertelenen Altın Küre Ödül gecesinde bu sene neler oldu?"

Geçtiğimiz yıl yazarların protestosu nedeniyle yapılamayan Altın Küre Ödülleri'nin bu yılki gecesinde çiftler şıklık yarışındaydı.

Foto galeri için tıklayın!

İngiliz Kate Winslet rol arkadaşı Leonardo Di Caprio ile katıldığı gecede Yves Saint Laurent imzalı siyah bir elbise giydi.

Geçtiğimiz yıl ikiz bebeklerini dünyaya getiren Angelina Jolie ve son günlerde bıyıklı imajıyla tartışma yaratan Brad Pitt'in yüzünden aile saadetleri okunuyordu.

Eva Longoria kırmızının hakimiyetini taşırken geceye Beyonce'nin pahalı pırlanta gerdanlığı damgasını vurdu.

Renee Zellweger da transparan siyah elbisesinin altındaki asilliğiyle şüphesiz gecenin en seksi kadınıydı.

Yıldızların gecesi kıyafetlerin dışında 2009 saç modasıyla ilgili de ipuçları verdi.

Jennifer Lopez ve kocası Marc Anthony de kırmızı halıdaki ifadeleriyle boşanacaklar dedikodularını yalanlar gibiydi. Yine de Lopez'in altın rengi elbisesine rağmen evlilik yüzüğünü takmaması kulislerde dedikodulara bir yenisini daha eklemiş bile olabilir.ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yapılan törene, bu yıl biri yönetmen diğeri aktris iki İngiliz damgasını vurdu.

Danny Boyle'un yönettiği "Slumdog Millionaire" en iyi yönetmen ve en iyi film de dahil olmak üzere dört dalda ödüle layık bulundu.

"Slumdog Millionaire", Mumbai'nin gecekondu mahallelerinden birinde yaşayan on sekiz yaşındaki yetim Cemal Malik'in inanılması zor hayat hikayesini anlatıyor.

Film, Hindistan'da katıldığı bilgi yarışmasında büyük ödülü kazanmasına ramak kalan Cemal Malik'in hile yaptığı gerekçesiyle tutuklanmasının ve ardından yaşananların öyküsünü konu alıyor.

Gecenin diğer yıldızı ise İngiliz oyuncu Kate Winslet oldu.

Winslet "Revolutionary Road" (Hayallerin Peşinde) filmindeki rolüyle en iyi kadın, "The Reader" filmindeki rolüyle de en iyi yardımcı kadın oyuncu ödüllerini kazandı.

Kate Winslet ise daha önce hiç Altın Küre ödülü kazanamamıştı.

Winslet, Revolutionary Road'da 1950'lerde oyunculuk hayalleri olan bir ev kadınını canlandırıyor; The Reader'da ise II. Dünya Savaşı sonrası kendinden yaşça küçük biriyle ilişki yaşayan ve sonradan ortadan kaybolan sır dolu bir kadını oynuyor.

En iyi erkek: Mickey Rourke

Altın Küre Jürisi, en iyi erkek oyuncu dalında ise "The Wrestler" adlı filmdeki rolüyle beyaz perdeye dönüş yapan Mickey Rourke'u ödüle layık gördü.

En iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünün, Batman serisinin son filmi Dark Knight (Kara Şövalye)'taki geçen yıl ölen Avustralyalı aktörü Heath Ledger'a verilmesiyle, törenin yapıldığı salonda duygu dolu anlar yaşandı.

Bu yıl en iyi komedi/müzikal ödülünü ise Woody Allen'ın yönettiği Vicky Cristina Barcelona kazandı.

Bu kategoride en iyi kadın oyuncu Sally Hawkins, en iyi erkek oyuncu ise Collin Farrell oldu.

En iyi animasyon filmi ödülü Wall-E'ye, en iyi yabancı film ödülü ise Lübnan'da savaşan bir İsrail askerinin, savaşla ve kendisiyle yüzleştiği Waltz with Bashir (Beşir'le Vals'e) verildi.

Altın Küre Ödülleri, Hollywood Yabancı Basın Derneği tarafından dağıtılıyor.

Oscar ya da Bafta ödüllerinden farklı olarak, film dışında televizyon dalında da ödül dağılıtılıyor.

Drama ve müzikal ya da komedi dallarında da, ayrı ayrı ödül veriliyor.

Moda galerileri için tıklayın!