GeriModa Trendleri Almak için değil vermek için bu mağazaya uğrayın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almak için değil vermek için bu mağazaya uğrayın

"İstanbul'da bağımsız ve yerel bir gazete var: Kadıköy Gazetesi. İki haftada bir çıkan gazete, yayın hayatını 35 yıldır sürdürüyor. Genellikle Kadıköy bölgesinin sorunları ve siyasi yaşamı üzerine haberlere yer veriyorlar."

Kadıköy Gazetesi iki yıl önce bir mağaza açtı. Adı Sevgi Mağazası. Burası bildiğiniz mağazalara hiç benzemiyor. Bir defa burada para, kredi kartı, taksit kart filan geçmiyor. Gelenler alışveriş değil sadece 'alış' yapıyor. Ama almak için fakir belgesi göstermek gerekiyor. Vermek içinse bir telefon açmak yeterli.

Tamam, baştan alalım. Sevgi Mağazası, ihtiyacı olanlara yardımda bulunmak amacıyla 2 Şubat 2002'de açılmış. Burada ne ararsanız var. Giysi, oyuncak, mobilya, kırtasiye malzemesi... Bir süpermarket gibi. Mahalle muhtarlıklarından veya kaymakamlıktan fakir belgesi alan herkes, mağazadan yararlanabiliyor. Bunun için Kadıköy'de ya da İstanbul'da oturuyor olmak da gerekmiyor. Fakir belgesi almaya çekinenler de hizmetten yararlandırılıyor. Tüm ilçedeki okulların okul aile birlikleri yoksul öğrencilerin listesini buraya bildiriyor. Onlar da bu öğrencilerin ailelerine birer davetiye gönderiyorlar. Gelip, ihtiyaçlarını karşılamaları için. Sevgi Mağazası'nın iki şubesi var. Biri Acıbadem'de, diğeri ise İçerenköy'de.

Nihayetinde burası da bir mağaza olduğundan müşteri memnuniyeti ön planda tutuluyor. Yakında kaydı olan herkese bir müşteri kartı çıkarılacak. Böylece her gidişlerinde fakir belgesi göstermek zorunda kalmayacaklar. Acıbadem şubesinin bir kafeteryası bile var.

Bugüne kadar düzenledikleri kampanyalar ile 15 bin 800 kişiye yardım ettiler. Okullar, şirketler ve dersaneler kendi içlerinde yardım toplayıp, gönderiyor ama bireylerden de yardım bekliyorlar. Nakit para kabul etmiyorlar.

Bağışlanacak şeyler için eski-yeni sınırlaması yok. Gelinlik, damatlık ve sünnetlik bile gönderenler var. Bu gibi eşyalar da çok işe yarıyor. Neticede buranın müşterileri de evleniyor, çocuğunu sünnet ettiriyor. Üstelik satın almaya kalksalar bu gibi kostümler çok pahalı geliyor. Makyaj malzemesi, naylon çorap, çocuk bezi, pet aklınıza ne gelirse gönderebilirsiniz. Ama en çok çocuk kıyafeti ve oyuncak sıkıntısı çekiyorlar. Çünkü yardım alanlar, yardım edenlerden çok daha fazla çocuğa sahip. Dolayısıyla günde 30-40 kişinin yararlandığı bu mağazaya gelen eşyalar yetersiz kalıyor.

Gönderecek bir şeyleriniz varsa, kendi imkanlarınızla götürüp teslim ediyorsunuz. Mali sorunlardan dolayı evlerden toplayamıyorlar. Ama hayırsever bir kargo şirketi çıkar da, bu işe talip olursa hiç de fena olmaz.

İşte size Sevgi mağazalarının adresleri ve telefon numarası: Acıbadem Caddesi, Necip Bey Sokak, No:4 - Kadıköy. Karslı Ahmet Caddesi, Mehtap Sokak, No:2 - İçerenköy. Telefon numarası:

(0216) 325 90 38 - 325 72 41.