GeriKadın Sağlığı Açlık krizlerinden kurtulun!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Açlık krizlerinden kurtulun!

Açlık krizlerinden kurtulun!

"Fazla kilo almanıza sebep olan ani açlık ve yeme krizlerinden kurtulmanızı sağlayacak püf noktaları..."

1- Yiyecekleri siyah-beyaz görün
Rengarenk tatlıları ve şekerlemeleri görünce dayanamıyor musunuz? Doğaldır, çünkü renkler insanı tahrik eden unsurların başında gelir. Ne yapmalı? En sevdiğiniz tatlıyı ya da tatlıcının vitrinini gözünüzün önüne bir de siyah-beyaz olarak getirin. O güzelim nefes kesen tatlılardan eser kalmayacak! Göreceksiniz, aniden açılan iştahınız birden bire kaçacak.

Açlık krizlerinden kurtulun

2- Kendinizi oyalayın
Can sıkıntısından ne yapacağınızı bilmez haldeyseniz, sakın buzdolabının kapağını açmayın! Onun yerine telefonun ahizesini kapın, arkadaşınızı arayın, sohbet edin. Hatta, arkadaşınızla birlikte bir şeyler yapın: Alışverişe çıkın, yürüyüş yapın, takı tasarımı gibi hobiler edinin, sinemaya gidin... Böylece, atıştırmak aklınızın köşesinden bile geçmeyecek.

Açlık krizlerinden kurtulun

3- Kolayına kaçmayın, özenli olun
Kendinize en iyi dostunuza davrandığınız gibi davranın. Peki en iyi dostunuz misafirliğe gelse, onu buzdolabının başında tutar, bir dilim soğuk pizza mı ikram ederdiniz? Yemek yiyecekseniz, doğru düzgün bir sofra kurun. Güzel yemek takımınızı çıkarın, bir mum yakın. Amacına yönelik keyif, ağza bir avuç cips atmaktan daha iyidir.

Açlık krizlerinden kurtulun

4- İçinizdeki canavarla konuşun
"Kıtlıktan çıkmış gibi" tıkınmak, aslında eksik başka ruhsal ihtiyaçların yerine konulan bir yeme biçimidir. Örneğin, kendini güvende hissetme ihtiyacı, sevilme vs. Yeme davranışınıza kafanızda şekil verin. Onu bir canavar olarak düşünün ve onunla konuşun. Gerçekte ne istediğini öğrenin. Bakalım, gerçekten acıkmış mı yoksa sıkıntıdan mı atıştırmak istiyor?

Açlık krizlerinden kurtulun

5- Yemeği yavaş yiyin
Çiğnemeden yutarsanız, yiyeceğin tadını alamazsınız. Aldığınız her lokmayı uzun uzun çiğneyin, sonra biraz duraksayın. Tadını iyice alın. Bir oyun oynayın: Bu tat, başka hangi yiyecekleri andırıyor? Bu oyun sayesinde daha yavaş yemek yemeyi öğreneceksiniz ve daha çabuk doyarak, az yemiş olacaksınız.

Açlık krizlerinden kurtulun