Geriİyi Yaşam 5 Adımda Kış Depresyonundan Kurtulun
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

5 Adımda Kış Depresyonundan Kurtulun

5 Adımda Kış Depresyonundan Kurtulun

"Hafta içi işten çıkıp eve ışınlanmanın, hafta sonu hiçbir şey yapmadan dizi-film izlemenin ve battaniye altında yemek yemenin dönemi geldi çattı. Kış depresyonu tüm heyecanı ile kapımızda! Artık sabahlar daha soğuk ve karanlık, sıcacık yataktan çıkma hayali ise daha zor. İçinizden hiçbir şey yapmak gelmiyor, biliyoruz. Ancak tüm kışı böyle geçiremezsiniz. Kış depresyonundan kurtulmanızı sağlayacak öneriler aşağıda..."

5 Adımda Kış Depresyonundan Kurtulun

Perdeleri açık bırakın

Günler kısaldıkça, uyku ve uyanma döngüleri bozulabilir. Güneş ışığının azalması, daha fazla uyku istediğine neden olabilir. Yatarken perdelerinizi açık bırakın, sabah ya da öğlen yürüyüşe çıkın, pencereye yakın oturun. Yani olabildiğince gün ışığında vakit geçirin.

Hareket edin

Hareket etmek, karanlık kış günlerinde yorgun hissettiğinizde yapmak istediğiniz en son şey olabilir. Ancak her gün kısa bir yürüyüş ya da egzersiz sonrası nasıl enerjik hissettiğinize şaşıracaksınız. Hareket etmek, düzenli egzersiz yapmak endorfin salgılanmasını sağlar. Sabahları yapacağınız egzersizler güne daha dinamik başlamanıza, öğleden sonra ya da akşam yapacağınız egzersizler ise günün yorgunluğunu almaya ve gece daha rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur.

5 Adımda Kış Depresyonundan Kurtulun

Oto-hipnoz ile gevşemeyi öğrenin

Kısa kış günlerinde zaman asla yetmiyor, yapılacaklar listesinin sonu görünmüyor gibi hissedebilirsiniz. Bu da stres seviyenizi yükseltebilir. Stres yaratan her faktörü ortadan kaldırmak mümkün olmasa da stresi yönetmek mümkün. Bunun için yapmanız gereken en önemli şey gevşemeniz, rahatlamanız. Kendinize her gün 10 dakika 'ben zamanı' ayırın. Kendinizle baş başa olacağınız bir toplantıdaymışsınız gibi düşünün. Telefonunuzu sessize alın, 10 dakika sonrasına alarm kurun. Rahat bir şekilde oturun, gözlerinizi kapayın ve nefes alıp-vermeye odaklanın. Gerekirse içinizden 1’den 5’ kadar sayarak nefesinizi alıp, 5’ten 10’a kadar sayarak nefesinizi vererek bir rutin yaratabilirsiniz. 10 dakika sonunda stres seviyeniz düşecek ve işlerinize daha üretken bir şekilde devam edebileceksiniz.

Güveninizi artıracak şeyler yapın

Güzel giyinmek, sağlıklı beslenmek ve spor yapmak bu aylarda en çok zorlandığımız 3 şey. Her gün aynı sweatshirt ve jean'i giyerek tüm haftayı geçirmek isteyebilirsiniz. Ya da dışarda yağmur yağarken battaniye altında oturup, abur cubur eşliğinde film izlemek müthiş bir şey gibi görünebilir. ancak unutmayın, iyi görünmek her zaman kendinizi iyi hissettirir. En güzel kıyafetlerinizi gardırobunuza hapsetmek yerine üzerinize giyin, daha sık kuaföre gidin, cildinize bakım yapın. Kısacası güveninizi artırmaya öz bakımınızdan başlayın.

5 Adımda Kış Depresyonundan Kurtulun

Mevsime uygun beslenin

Kış aylarında makarna, patates ve ekmek gibi nişastalı yiyecekleri daha sık tüketiriz. Ancak öğünlerinizde meyve ve sebzeye yer vermeniz enerji seviyenizi yükseltmeye yardımcı olur. Mevsim sebzelerinden yapacağınız püreler ya da çorbalar, et veya bakliyat eklenerek hazırlanan yemekler içinizi ısıtacak harika yemek seçenekleri olabilir. 

False