GeriKadın Sağlığı 40 Yaş Sonrası Doğurganlık Azalıyor mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

40 Yaş Sonrası Doğurganlık Azalıyor mu?

40 Yaş Sonrası Doğurganlık Azalıyor mu?

"Yaşlanmayla birlikte kadınların yumurta rezervlerinin azaldığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Murat Özekinci, "40 yaş sonrası bir kadının doğurganlığı yüzde 90 oranında azalır. 46 yaşındaki bir kadından yumurta elde edebilirsiniz ancak onun genetik olarak sağlam olma ihtimali yüzde 1’in altındadır" dedi."

Düzenli adet gören kadın, bir yıllık düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamaması durumunda mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmalı. Kadınların üreme oranı 35’ten sonra giderek düşüyor. 35 yaş üstündeki kadınlarda ise genellikle bekleme süresi bir yıl değildir. Bu yaştan sonra hemen 6 ay içerisinde eğer gebelik olmuyorsa onun ardından bu konunun uzmanlarıyla görüşmeleri gerekir.

En doğurgan yaş aralığı 20-29 arası

Yumurta kalitesinin azalma nedeni yaş faktörüdür. Yaş en temel ve bağımsız faktördür. Bir kadının en doğurgan olduğu yaş 20 ile 29 yaş aralığıdır. Bu yaşta hem yumurta rezervi, hem kalitesi iyidir. 40 yaşından sonra bir kadının doğurganlığı yüzde 90 oranında azalır. Kadının eğer ailesinde 40 yaş öncesi bir menopoz öyküsü varsa, daha önce herhangi bir sağlık problemi nedeniyle yumurtalık cerrahisi geçirdiyse, her iki yumurtalığı ya da tek bir yumurtalığında çikolata kisti öyküsü varsa bu tür durumlarda mutlaka daha erken kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir.

Sperm sayısında yüzde 50 azalma var

1950-60’lı yıllardaki sperm analizi ile günümüz sperm analizlerini kıyasladığımızda yarıya yakın bir azalma olduğunu görürüz. Bunun en önemli nedenleri çevresel faktörler, beslenme, obezite olabilir. Obez erkeklerde üretkenliğin azaldığını biliyoruz. Sigara içen erkeklerin ise sperm kalitesinde belirgin bozukluklar görüyoruz. Erkeklerin uzun süre sıcağa maruz kalması sperm sayısını olumsuz etkiliyor.

Tedavide en etkili yöntem tüp bebektir. Bu yöntemde, kadından yumurta hücrelerini alıp onları erkekten elde edilen sperm ile döllersiniz. Erkeklerin eğer semeninde sperm yoksa o zaman testisten biyopsi alarak sperm elde edersiniz. 

Çocuk sahibi olmayı ertelemeyin

Kadın doğasına göre en üretken çağ, 20-29 yaş olabilir. Bir insan 38, 40 yaşında da gebe kalabilir ama olasılıklar giderek azalır. Uzmanlar, kadınlara çocuk sahibi olmayı ertelememelerini öneriyor. Obezite bu noktada önemli bir sağlık sorunu. Sigara hiç önerilmeyen bir alışkanlık. Dengeli beslenme ve spor oldukça önemli. Yumurtalıklar için yaş tamamen bağımsız bir faktör. Mutlaka dengeli beslenmeli ve sigaradan uzak durmalısınızç 44 yaşında siz ne kadar sağlıklı olursanız olun yumurtalıklarınız 44 yaşındadır. Her kadın farklı rezervle dünyaya gelir.

False