GeriModa Trendleri 2005'te broşlar, büyük takılar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2005'te broşlar, büyük takılar

"Takı tasarımcılarının hediye edilebilecek takıları arasında gümüşten pırlantaya, deriden altına kadar pek çok model var. Bu yılın takılarının büyüklükleri ve renkli taşları dikkat çekiyor."

Yeni yıl hediyelerinizi seçme aşamasında hâlâ bocalıyorsanız takı tasarımcılarının 2005 için hazırladığı takı koleksiyonlarına göz atın. Sıraladığımız seçenekler arasında ünlü tasarımcı Cara Croninger'ın şeker gibi takıları, bu yıl çok moda olan pırlantalı broşlar, gümüş iğneler, deri bileklikler ve kaplumbağa kabuğundan yapılan ürünler var

Şekerden ayırt etmek zor

Teşvikiye'deki Ayşe Takı Sanat Galerisi'nde ikisi yabancı olmak üzere beş takı tasarımcısının takıları yer alıyor. Japon Takashi Wada'nın koleksiyonunda broşlar, bilezikler ve yüzükler var. Galerinin ikinci yabancı sanatçısı Issey Miyake, Donna Karan, Yohji Yamamoto gibi ünlü modacılarla çalışmış bir isim: Cara Croninger. Sanatçının akrilik, epoksi ve polyester reçine kullanarak yaptığı takıları renkli şekerlerden ayırt etmek zor.
Nelli Gavriyeloğlu'nun gümüş iğneleri veya Banu Haznedar'ın renklendirilmiş tellere iliştirilmiş çiçeklerle yaptığı kolyeleri de yeni yılda annenize hediye edilebileceğiniz seçenekler arasında. Galeride takıları bulanan son isim ise aynı zamanda galerinin sahibi de olan Ayşe Ünaydın. Tasarımcı, ağırlıklı olarak iğne ve broşların yer aldığı koleksiyonunda bronz, altın ve gümüş kullanmış. Ünaydın "Geçmiş yıllarda daha küçük takılar modayken 2005'te daha büyük ve dikkat çekici takılar öne çıkıyor" diyor. Galerideki takıların fiyatı 40 milyon ile 500 milyon lira arasında değişiyor.

Parmak izinizi taşısın

Nelli Gavriyeloğlu'nun adını taşıyan sanat galerisinde "Her Şey Dönüyor" koleksiyonunda yer alan takıların yanı sıra parmak izli takılar da var. Farklı bir hediye arayışındakiler için ideal olan bu takılar sayesinde sevgilinize, eşinize veya çocuklarınıza kendi parmak izinizi taşıyan bir takı hediye etmeniz mümkün. "Bu yıl renkli taş moda" diyen tasarımcı genelde kök yakut, aquamarin gibi işlenmemiş taşları tercih ediyor. Nişantaşı'ndaki galeride fiyatlar 50 dolarla 550 dolar arasında değişiyor.

Her birinden en fazla beş tane var

Yaptığı takılarda genellikle gümüş kullanan Doğa Tamer "Son yıllarda kıyafetlerimiz gibi takılar da renklendi" diyor. Tamer bu yüzden yeni yıl için rengarenk takılar yaptı. Tasarımcı yeni takılarında mavi ve turuncu renkli deriler, boncuklar, özellikle turkuvaz ve kahverengi taşlar kullandığını söylüyor. Tamer'in koleksiyonunda farklı renklerdeki plastikten yapılan küpe ve bilezikler de var. Daha sade bir şeyler arayanlar ise koleksiyondaki gümüş takıları tercih edebilir. Her birinden en fazla beş adet üretilen Tamer'in takılarına www.dogatamer.com.tr internet adresinden ulaşabilirsiniz. Fiyatlar 30 milyon ile 200 milyon lira arasında değişiyor.

Uğur getirenler kaplumbağa kabuğundan yapılıyor

Zeynep Erol'un yeni yıl için hazırladığı koleksiyonun materyali bağa yani kaplumbağa kabuğu. Erol, eski Uzakdoğu kültürlerinde kişiye uğur getiren, onu kötülüklerden koruyan bağayı altın, gümüş, inci, pırlanta ve sedefle birleştirerek takıya dönüştürmüş. Takıların fiyatları 30 euro ile 4 bin 500 euro arasında değişiyor.

Değerli ve yarı değerli taşlar kullanıyorlar

Semra ve Birol Ecer çiftinin yeni yıla özel olarak açtıkları takı sergisi 31 Aralık'a kadar Arkaik Galerisi'nde. Sergideki takılarda altın, altın-gümüş karışık, pırlanta, zümrüt gibi değerli taşların yanı sıra yarı değerli taşlar da kullanılmış. Semra Ecer bu yıl iğne ve broşun çok moda olduğunu söylüyor. Buradaki fiyatlar 100 milyon liradan başlayıp 4 milyar liraya kadar çıkıyor.

1950'li yıllar geri döndü

B Point markasının yaratıcısı Bilgün Dereli bu kış mevsiminin en önemli aksesuvarının broş olduğunu söylüyor. Dereli beyaz altın üzerine pırlantalarla hazırladığı fotoğraftaki broşla 1950'li yılların şıklığını yakalamak istediğini belirtiyor. Dereli takılarında altın, inci ve pırlanta kullanıyor. B Point'teki broşların fiyatları 650 dolar ile 3 bin dolar arasında değişiyor.