Dünya Haberleri

  Mahmur yeniden Peşmerge ve PKK'nın kontrolünde

  Faruk BALIKÇI
  11.08.2014 - 01:36 | Son Güncelleme:

  Irak merkezi hükümetine bağlı, Erbil’e 40 kilometre uzaklıkta bulunan Mahmur kasabası, PKK-KYB-Goran ve peşmergelerin desteğiyle IŞİD’in elinden alındı.

  Irak Kürt bölgesinin başkenti Erbil’e 40 kilometre uzaklıkta bulunan ve dört gün süren çatışmalar sonucunda IŞİD’in eline geçen Mahmur Kasabası, PKK-KYB-Goran ve KDP peşmergelerinin oluşturduğu Mahmur Savunma Birlikleri tarafından ağır silahlar ve zırhlı araçlar kullanılarak IŞİD’in elinden alındı. Mahmur’un arka kısmında ise yer yer çatışmaların sürdüğü öğrenildi. Mahmur kasabasına dört kilometre mesafede bulunan ve boşaltılan Mahmur Kampı'nın ise güvenlik tamamen sağlandıktan sonra yeniden yerleşime açılacağı öğrenildi.

  PKK KERKÜK'TE
  Bu arada, Kerkük’e yönelik olası bir saldırı nedeniyle, PKK’lılar Kandil’den araçlarla yola çıkarak konvoy halinde Kerkük’e giriş yaptı. PKK’lıları Kerkük’te peşmergeler ve asayiş güçleri karşıladı. Irak yönetiminin Kerkük’te askeri önlem almaması nedeniyle Kerkük’te Peşmerge ve PKK birlikte güvenlik önlemi alacak.

  ABD’DEN YENİ HAVA SALDIRISI
  Öte yandan ABD ordusuna ait Amerikan savaş uçakları ve insansız hava araçlarınca Erbil yakınlarındaki Kürt güçlerini savunmak için Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü hedeflerine yeni hava saldırıları düzenlendiği açıklandı.

  ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığından (CENTCOM) yapılan açıklamada, Washington yerel saatiyle sabaha karşı 02.15'te Erbil yakınlarında konuşlu Kürt güçlerine ateş açan IŞİD'e ait bir zırhlı aracın vurulduğunu, daha sonra 07.25'e kadar da IŞİD'e ait zırhlı araçlar ve bir topçu mevzisine dört ayrı hava saldırısının daha düzenlendiği belirtildi.

  Operasyonda görev alan tüm uçakların daha sonra bölgeyi güvenli biçimde terk ettiği kaydedildi.

  Bu son saldırılar, ABD ordusunun geçen cuma gününden bu yana IŞİD'e karşı düzenlediği dördüncü hava operasyonu oldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı