Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Mahmur Kampı neden önemli

İÇİŞLERİ Bakanı Beşir Atalay, Kürt sorunuyla ilgili olarak öncelikli konulardan birinin Mahmur kampı olduğunu söylüyor.

Katılıyorum.

Ama nasıl?

Mahmur kampı uluslararası bir mülteci kampı niteliğinde 11 bin vatandaşımız yaşıyor orada.

Tabii bu insanlar turist olarak gitmediler.

Türkiye’de hayatlarını sürdürecek objektif koşullar kalmadığı için göç ettiler. PKK da bu göçü teşvik etti. Ama yerinden yurdundan memnun olan hangi insan, çoluk çocuğunu, yaşlısını gencini sırtına vurur, dağları aşarak bir bilinmeze doğru yola çıkar?

Türkiye’nin yakılan köyleri, faili meçhulleri ile 1990’lı yıllarındaki koşulları, devlet ve PKK şiddeti arasında sıkışıp kalan insanları anayurtlarını terk etmeye zorladı.

Kimisi ülkenin batısına göç etti midyeci, garson, inşaat işçisi, işportacı oldu, kimisi de Irak’ın kuzeyine kaçarak PKK’nın kitle temelini oluşturdu.

Mahmur kampında yaşayan insanların geri dönüşünü sağlamak, bu nedenle Türkiye açısından çok önemli.

Bu, Türkiye’nin bütün yurttaşlarına yaşam güvencesini garanti ettiğinin en somut örneği olacak.

Tabii kamp boşaltma işleri usulüne uygun yapılırsa.

* * *

İÇİŞLERİ Bakanı Atalay’ın Mahmur’un kapatılacağını açıklamasının ardından dün de Türkiye’den bir heyetin kampla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Irak’a gideceği haberleri geldi.

Konunun ABD, Irak ve Türkiye arasındaki üçlü görüşmede ele alındığını da biliyoruz.

Yani devlet bu konuya önem veriyor. Bence de Kürt meselesinin çözümündeki samimiyeti ortaya koyacak olan en önemli adım bu.

Mahmur kampı ile yazdığım yazıdan sonra okuyucularımdan orada yaşayanların Türkiye’ye ihanet eden kişiler olduğunu ve ilgilenilmemesi gerektiğini söyleyen mesajlar aldım.

Hayır sevgili okuyucularım. Orada bulunan 11 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, kadını, erkeği, yaşlısı genci Türkiye nüfus kağıdına sahip. Ve hiçbir devlet kendi vatandaşını başka bir ülkede rehin bırakamaz. Onları döndürmek Türkiye’nin öncelikli meselesidir.

Ama nasıl olacak? 

Irak hükümeti ile anlaşır, kampa buldozerleri sokar, 11 kişi ile boğaz boğaza gelme pahasına kampı yerle bir edersiniz.

Kamp kapanır.

Ama bu çözüm demek değildir. O insanlar yeni bir kamp ya da karton mahalle kurar yine de dağılmaz, orada yaşamaya, PKK’nın sınır ötesi sivil gücünü oluşturmaya devam ederler.

Mahmur kampının kapanması için burada yaşayan 11 bin kişiden büyük çoğunluğunun geri dönüşle ilgili sorunlarına somut yanıtlar gerekir.

Yani döndüklerinde hapse girecekler mi? Hukuki durumları ne olacak? Birçoğu çocuk yaşta ailesi ile Irak’a giden gençler arasında askerlik çağına gelenlerin durumu nasıl değerlerndirilecek? Askerliğini yapmamış olanlar ne olacak? Köylerine gidip yerleşebilecekler mi? Topraklarını işlemeleri sağlanacak mı? Yabancılarla evli olanların durumu nasıl ele alınacak?

Eğer Mahmur Kampı’nın gerçekten kapanması isteniyorsa gönüllü geri dönüş sağlanması şart.

Bu olursa, Kürt meselesinin en önemli sorunlarına çözümler yolda demektir.

Gerisi göstermelik bir çaba olarak kalır.

Önemli olan koşulların gerçekten değiştiğini gösteren adımlar atmak. Atabilmek, bunları toplumun adalet duygusu ile bağdaştıracak uzlaşı ve birliktelik ortamını sağlayabilmek. 

X