Dünya Haberleri

DÜNYA

  Mahmud Abbas, Ortadoğu zirvesi öncesi Türkiye'ye geliyor

  A.A.
  08 Ekim 2007 - 21:05Son Güncelleme : 08 Ekim 2007 - 21:05

  Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, İsrail temaslarının ardından geçtiği Batı Şeria'da, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından Mukata karargahında kabul edildi. Abbas, Babacan onuruna iftar yemeği verdi. İkili heyetlerarası ve başbaşa görüştü.

  Babacan ve Abbas, basın mensuplarına ortak değerledirmelerde bulundu. Geçmişten bu yana iyi ilişkileri bulunan Türkiye ve Filistin ilişkilerinin günden güne geliştiğini belirten Abbas, “Ortadoğu barışıyla ilgili uluslararası konferansta Türkiye'nin de yer almasını gönülden istiyoruz” dedi.

  Filistin Devlet Başkanı, zirveye dek Türkiye ile istişarelerini sürdüreceklerini bildirdi. Abbas, Babacan'ın kendisine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Türkiye davetini ilettiğini belirtti ve büyük bir olasılıkla zirve öncesi Türkiye'yi ziyaret edeceğini söyledi.

  GÜL'E FİLİSTİN DAVETİ

  Abbas, daha önce Dışişleri Bakanı olarak birkaç kez bölgeye gelen Abdullah Gül'ü de Filistin'e davet etti.

  Ali Babacan da Ortadoğu sorunun çözümünde İsrail-Filistin itilafının çözümünün yattığını belirterek, “Barışa giden yol, terör ve şiddetten değil, görüşmelerden geçer” diye konuştu.

  Babacan, Abbas'ın girişim ve çalışmalarını Türkiye'de takdirle izlediklerini, iki tarafın (İsrail ve Filistin) geleceğe güvenle bakmasının yolunun da kalıcı ve güvenli bir barış anlaşmasında yattığını dile getirdi.

  Babacan, Abbas ile İsrail Başbakanı Ehud Olmert arasında bir süredir devam eden görüşmeleri de desteklediklerini, barışın mümkün olabileceği bir ortak mutabakata gitmelerini beklediklerini ifade ederken, Gazze Şeridi'ndeki durumu da endişeyle izlediklerini belirtti ve “İki Filistin olamaz” dedi. Babacan ayrıca, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik aldığı tutumu da benimsemediklerinin altını çizdi.

  Öte yandan Babacan, İsrail'in Suriye operasyonuyla ilgili olarak İsrail ziyaretinde tatminkar bir yanıt alıp alamadıkları yönündeki soruya, “Benim gündemindeki tüm konuları ele alıp değerlendirme imkanımız oldu” yanıtını vermekle yetindi.

  Mahmud Abbas da Ortadoğu Konferansı ile ilgili olarak “iyimser” olduklarını kaydetti.

  Babacan, Abbas ile görüşmesi sonrasında Filistin Dışişleri Bakan Vekili ve Enformasyon Bakanı Riyad el Malki ile biraraya geldi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı