Gündem Haberleri

  Mahkumların cenazeleri defnediliyor

  Hürriyet Haber
  23.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ''Hayata Dönüş Operasyonu'' kapsamında Bayrampaşa ve Ümraniye cezaevlerine yapılan müdahale sırasında hayatlarını kaybeden 7 kişinin cenazesinin götürüldüğü Gazi Cemevi'ne, Çanakkale Cezaevi'nde ölen İlker Babacan'ın cenazesi de getirildi.

  Bayrampaşa Cezaevi'ndeki müdahale sırasında ölen Nilüfer Alcan, Mustafa Yılmaz, Şefinur Tezgel, Aşur Korkmaz, Seyhan Doğan ve Fırat Tavuk ile Ümraniye Cezaevi'nde ölen Ahmet İbili'nin cenazesinin Adli Tıp Kurumu'ndan alınarak getirildiği Gaziosmanpaşa'nın Gazi Mahallesi'ndeki cemevine, Çanakkale Cezaevi'ndeki olayda hayatını kaybeden İlker Babacan'ın cenazesi de ulaştırıldı.

  Cenazelerin içeri alındığı Gazi Cemevi'nin çevresinde toplanan yaklaşık 500 kişi, çeşitli sloganlar atmayı sürdürüyor.

  Ölenlerden Alcan, Korkmaz, Tezgel, Tavuk, Doğan ve Babacan'ın cenazelerinin Cebeci Mezarlığı'nda toprağa verileceği, Yılmaz'ın cenazesinin Fatsa, İbili'nin cenazesinin de Silifke'ye gönderileceği öğrenildi.

  Bu arada, Gaziosmanpaşa'nın Gazi Mahallesi'nin çevresinde yoğun önlemler alan polis, cemevinden uzak duruyor.

  ADANA

  ''Hayata Dönüş Operasyonu'' kapsamında Çanakkale E Tipi Cezaevi'ne yapılan müdahale sırasında ölen terör örgütü üyesi, Adana'da toprağa verildi.

  Ailesi ve yakınları tarafından Adana'ya getirilen terör örgütü PKK üyesi Sultan Sarı'nın cenazesi, merkez ilçe Yüreğir'e bağlı Doğankent beldesinde toprağa verildi.

  Cenaze törenine Sultan Sarı'nın, ailesi ve yakınları katılırken, polis ve jandarma ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü. 7 mahkum ölüm orucunu sürdürüyor

  Gebze Özel Tip Cezaevi'nden çıkarılan terör suçlusu tutuklu ve hükümlülerden 7'sinin tedaviyi kabul etmeyerek ölüm orucunu sürdürdüğü bildirildi.

  Operasyon sırasında çıkarılıp götürüldükleri SSK Gebze Hastanesi'nde tedaviyi reddeden Düzgün Zengin, Yadigar Bayar, Çetin Can, Ali Rıza Dermanlı, Şaduman Mutlu, Nebahat Polat ve Duygu Mutlu'ya, şekerli su, tuz ve vitamin veriliyor.

  Terör suçlusu tutuklu ve hükümlülere destek vermek amacıyla açlık grevi yapan Birsen Dermanlı ve Rabia Songül ile müdahale sırasındaki direniş nedeniyle yaralanan Nurettin Peker, Muhammet Akyol ve Alişan Yılmaz SSK Gebze ve Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki tedavileri tamamlandıktan sonra, istekleri üzerine taburcu edilip cezaevine gönderildi.

  Bu arada, Kartal'daki tedavisi süren Kenan Toykara'nın durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

  Tedaviler sürüyor

  Ümraniye Cezaevi'nde gerçekleştirilen ''Hayata Dönüş Operasyonu'' sırasında yaralananarak hastanelere kaldırılan tutuklu ve hükümlülerin tedavileri sürüyor.

  33 yaralının tedavisinin yapıldığı Haydarpaşa Numune Hastanesi yetkilileri, yaralıların tedavilerinin devam ettiğini ve yapılan kontrollerden sonra durumu iyi olanların taburcu edilebileceğini bildirdiler. Bu hastaneye getirilen 1 yaralı ise dün akşam ayakta tedavi edildikten sonra taburcu olmuştu.

  Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan11 yaralıdan da 10'u taburcu edilerek başka cezaevlerine gönderildiler.

  Hastane yetkilileri, tedavisi süren bir kişinin de genel durumunun iyi olduğunu kaydettiler. Yetkililer, Gebze Cezaevi'nden gelen bir yaralının da tedavisinin Yoğun Bakım Ünitesi'nde halen devam ettiğini belirttiler.

  Bu arada, Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde polisin aldığı yoğun güvenlik önlemi sürüyor. Hasta yakınları hastaneye alınmazken, basın mensupları da kimlik göstererek içeri alınıyorlar.

  Hastaneye durumu acil olan hastalar dışındakiler kabul edilmiyor.

  Ümraniye Cezaevi'nden Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne kaldırılan yaralı sayısını dün akşam 43 olarak açıklayan İstanbul Tabip Odası, bugün bu rakamı değiştirerek yaralı sayısının 33 olduğunu belirtti.

  Ümraniye Cezaevi'nde, Üsküdar Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Canbaz'ın da katıldığı incelemeler sürüyor.

  Ümraniye'de polis noktası kaldırıldı

  Ümraniye Cezaevi'ndeki operasyonun dün tamamlanarak, yaralıların hastanelere kaldırılması, tutuklu ve mahkumların başka cezaevlerine nakledilmesinden sonra cezaevi önünde ve çevresindeki polis önlemleri geri çekildi. Operasyonun başladığı saatten itibaren cezaevinin yaklaşık 1.5 kilometre uzağında oluşturulan polis kontrol noktası da kaldırıldı.

  Bazı tutuklu ve mahkum aileleri cezaevi önüne gelerek, tutuklu veya mahkum yakınlarının hangi cezaevine nakledildiği konusunda bilgi almaya çalışıyorlar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı