Mahkumların alacağı cezaları yüzleri belirliyor

Birce BORA-LONDRA
21.07.2015 - 12:28 | Son Güncelleme:

Toronto Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği yeni bir araştırma “güvenilir” yüzlere sahip suçluların yüzleri tehditkar ya da güvenilmez bulunan suçlulara kıyasla daha hafif cezalara çarptırıldığını ortaya çıkarttı.

Florida’da hüküm giymiş 371 katilin sabıka fotoğraflarını bir dizi gönüllüye gösteren ancak adamların işlediği suçlar ya da aldıkları cezalarla ilgili onlara hiç bir bilgi vermeyen bilim insanları, deneklerin yüzlerini “güvenilir” olarak kategorize ettiği suçluların, deneyde yüzleri “güvenilmez” bulunan suçlulardan daha uzun süreli hapis cezalarına çarptırılmış olduğunu ortaya çıkarttı.

Araştırmacılar deneklerin “en güvenilmez” olarak kategorize ettiği yüzlere sahip olan suçluların işledikleri cinayet nedeniyle idam cezasına çarptırılanlar olduğunu açıkladı.

Uzmanlar, hatalı bir şekilde idam cezasına çarptırılıp daha sonra masumiyetlerini kanıtlamayı başaran kişilerin sabıka fotoğraflarının da denekler tarafından “en güvenilmez yüzler” kategorisine yerleştirildiğini ve bu bulgunun kişilerin yüz yapılarının aldıkları cezalar üzerinde ne derece etkili olduğunu açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

Etiketler: mahkum , yüz tanıma


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı