Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mahkuma oy hakkını YSK versin

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  20 Eylül 2013 - 01:15Son Güncelleme : 20 Eylül 2013 - 00:16

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) cezaevindeki hükümlüler ile şartlı tahliye edinlenlere oy kullanma yasağını ‘insan hakkı ihlali’ saymasının ardından hükümetin yerel seçimler öncesi yeni bir düzenleme yapıp yapmayacağı merak konusu oldu.

  Adalet Bakanlığı yetkililerinden “Seçim Kanunu’yla ilgili çalışma yok” açıklaması gelirken, eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, AİHM’nin kararlarının Yüksek Seçim Kurulu’nca (YSK) dikkate alınarak, Anayasa ve Seçim Kanunu’nda değişikliğe gerek olmaksızın önümüzdeki yerel seçimlerde hükümlülere oy hakkı tanınabileceğini savundu. Türk “Hükümet bir düzenleme yapsa bile, değişikliklerin bir yıl içinde uygulanmasını engelleyen hüküm nedeniyle hükümlülere oy hakkı bu seçimde uygulanamaz. O nedenle en pratik yol benim önerim, YSK’nın hükümlülerin oy kullanabileceğine ilişkin bir karar almasıdır” dedi.

  ERGENEKON VE BALYOZ MAHKÛMLARI NE OLACAK

  Ergenekon ve Balyoz sanıkları gibi mahkemeden hüküm almış ama cezaları Yargıtay’ca henüz onaylanmadığı için resmen hükümlü olmayan yani hükmen tutuklu konumundaki mahkumlar da oy kullanabilecek. Ancak önümüzdeki ay temyiz kararı açıklanacak Balyoz Davası sanıkları Çetin Doğan ve arkadaşlarının cezaları onanırsa; artık hükümlü statüsüne geçecekler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı