Gündem Haberleri

  Mahkum annesine ilginç dava

  Hürriyet Haber
  07.04.2004 - 17:17 | Son Güncelleme:

  Bolu F Tipi Cezaevinde bulunan oğlu Kerem Özdikmenli'nin sorunlarını dile getiren 60 yaşındaki anne Sakine Tekelioğlu hakkında 30 ay hapis cezası istemiyle dava açıldı.

  İnsan Hakları Derneği Ankara Şube Başkanı Ender Büyükçulha'nın yaptığı açıklamaya göre, Sakine Tekelioğlu, Bolu F Tipi Cezaevi'nde hükümlü olan oğlu Kerem Özdikmenli'ye yaptığı ziyaretinde, Özdikmenli'nin "tecrit"e karşı açlık grevine başlayacağını öğrendi. Özdikmenli, annesine,  cezaevinde kaldığı süre içinde hastane ve adliyede infaz koruma memurları tarafından feci biçimde dövüldüğünü ve cezaevinde işkenceye maruz kaldığını anlattı.

  Bunun üzerine harekete geçen anne Sakine Tekelioğlu, İHD Ankara Şubesi'ne başvurarak, oğlunun sıkıntılarını aktardı. Şube, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ile Adalet Bakanlığı'na ve basına duyurdu. Şikayet üzerine Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın cezaevi görevlileri hakkında başlattığı soruşturma takipsizlikle sonuçlandı.

  4 SAATLİK GÖZALTI

  Gelişmeler üzerine, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 60 yaşındaki anne Sakine Tekelioğlu hakkında soruşturma başlattı. Bu kapsamda gözaltına alınan Tekelioğlu, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ndeki 4 saatlik sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

  60'LIK ANNEYE DAVA

  Savcılık, Tekelioğlu'nu "oğlunun ağzından duyduklarını araştırmaksızın basına aktardığı" gerekçesiyle Türk Ceza Yasası'nın "işlenmemiş suçu işlenmiş gibi uydurma" suçunu düzenleyen 283'üncü madesi uyarınca yargılanmasını istedi. TCK'nın bu maddesi uyarınca, sanık hakkında 30 aya kadar hapis cezası istenebiliyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı