Gündem Haberleri

  Mahkemenin terörüne maruz kaldım

  Oya ARMUTÇU
  29.05.2010 - 01:18 | Son Güncelleme:

  Ben kendimi bu davada tutuklu görmüyorum. Önümün eşkıya tarafından kesilip, bir yere kapatılmam neyse şu anda yaşadığım durum da bu. Beni yargılamakta görevsiz bir mahkemenin terörüne maruz kalıyorum. Her türlü bedeli ödemeye hazırım. Bu olay yargıyı etki altına almak isteyen siyasi iradenin oyunudur.

  ERZİNCAN Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, “görevi kötüye kullanma”, “evrakta sahtecilik” ve “imar kirliliğine neden olmaktan” Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde yargılandığı davanın dünkü duruşmasında, hükümeti ve dosyasını Yargıtay’a göndermeyen Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ni eleştiri yağmuruna tuttu. Yargılamasını Nazım Hikmet’in de sanık olduğu ünlü “Donanma davasına” benzeten Cihaner’in dünkü duruşmadaki savunmaları özetle şöyle:

  Eşkıya kapattı

  Ben kendimi bu davada tutuklu görmüyorum. Önümün eşkıya tarafından kesilip, bir yere kapatılmam neyse şu anda yaşadığım durum da böyle bu. Beni yargılamakta görevsiz bir mahkemenin terörüne maruz kalıyorum. Her türlü bedeli ödemeye hazırım. Bu olay yargıyı etki altına almak isteyen siyasi iradenin oyunudur.

  Tanık arıyorlar
  Dosyalar kasıtlı olarak Yargıtay’a gönderilmiyor. Erzincan’da birileri harıl harıl gizli tanık arıyor. Bu yargının taşeronlaştırıldığının göstergesidir. Bu bir cinayettir. Yargı etki altına alınmaya çalışılıyor.

  Donanma davası

  Ben yargılanmak için yedi aydır mahkeme arıyorum. Tarihte ‘Donanma Davası’ diye bir dava vardı. Gemide seyyar bir mahkeme kurulmuştu. Biz de arafta kaldık, dosyaya ulaşamıyoruz. Seyyar bir mahkeme kurulursa ancak o zaman dosyaya ulaşabiliriz. Burada sistemin cinneti var. Baskı ve korkuyla Yargıtay’ın da teslim olması isteniyor.

  Montaj saldırı
  Cihaner’in avukatı Turgut Kazan dünkü duruşmada yaptığı savunmada, “Yargı, yargıyı dinlemiyor. Anayasa değişecek, HSYK değişecek. Oyun oynanıyor. Büyük bir montaj ürünü bir saldırı ile karşı karşıyayız. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in telefonu ile başlattığı süreç devam ediyor. Müvekkilim o uyarıya uymadığı için yargısız infazla karşı karşıya” dedi.

  Hepimiz Cihaner’iz eylemi
  Duruşma öncesinde bir grup, Yargıtay önünde basın açıklaması yaparak Cihaner’e destek verdi. Grupta bulunanlar “Başsavcı Cihaner onurumuzdur, Cumhuriyetçiyiz hepimiz Cihener’iz” yazılı tişörtler giyip pankartlar taşıdı. Ayrıca, bazı kişilerin ellerinde CHP Kongresinde de yer alan ve İsmet İnönü’nün “Bir ülkede namuslular da namussuzlar kadar cesur olmalıdır” sözünün bulunduğu döviz yer aldı. Halkın Kurtuluşu Partisi ise Yargıtay önünde pankart açtı. Yargıtay 11. Ceza Dairesi’ndeki duruşmayı YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, YARSAV Yönetim Kurulu üyeleri, YARSAV eski Başkanı ve Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz ile yazar Yalçın Küçük izleyici sıralarından takip etti. Cihaner, duruşma salonuna girişinde izleyiciler tarafından alkışlandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı