Mahkeme'nin kararı altın ve dövizi yükseltti

Hürriyet Haber
12.09.2012 - 10:27 | Son Güncelleme:

Piyasalar, Almanya Anayasa Mahkemesi'nden gelen iyi haberle yükseldi. Bu haberle altının onsu 1.742 doları aşarak son altı ayın en yükseğine çıkarken, euro, dolar karşısında 1.2938'le dört ayın zirvesini gördü. Pariteye paralel olarak, euro içeride 2.33 TL'ye dayandı, dolar da 1.81'e yaklaştı. Altının gramı ise içeride kritik olarak görülen 100 TL'nin üzerine çıktı.

Almanya Anayasa  Mahkemesi'nin Avrupa İstikrar Mekanizması'na (ESM) yapılacak katkı ile ilgili şartlı onay vermesi piyasalara olumlu yansıdı. Mahkeme, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) tahvil alımına yapılan itirazı redderken, ESM'ye yapılacak katkının belirli koşullara bağlı olarak onaylanmasına karar verdi.

Diğer taraftan Fed'in bugün başlayacak olan iki günlük toplantısından yeni bir parasal genişleme açıklaması çıkabileceği beklentisi de piyasaların yükselişine katkı yaptı.

Uzun süreden beri yukarı yönlü seyreden Avrupa borsalarında yüzde 1'e varan yükselişler görülürken, içeride İMKB'de hafif değer kazancı yaşandı. İMKB 100 Endeksi düne göre 0.12'lik yükselişle 68 bin 184 puandan günü tamamladı.

ALTININ GRAMI 100 TL'Yİ AŞTI

Fed'in açıklayacağı yeni bir tahvil alım programı beklentisi özellikle altın tarafında etkili oluyor. Onsu 1.742 doları gören Aralık teslimi külçe altın son altı ayın en yükseğini görürken, Eylül başına göre de yaklaşık yüzde 3 primli bulunuyor. Altının gram fiyatı içeride de 100.6 TL'den satılıyor. Cumhuriyet altını ile çeyrek altın ise sırasıyla 660 TL ile 167 TL'den satılıyor.

Diğer tarafından para piyasalarında euro tarafında hareketli bir seyir izlenmeye devam ediyor. Hem Almanya'dan gelen olumlu açıklama, hem FED'in tahvil alımıyla piyasaya daha fazla dolar sürme ihtimali hem de Moody's'in dün ABD'yi kredi notu konusunda uyarması euroyu, dolar karşısında dört ayın zirvesi olan 1.2938'e çıkardı.

Pariteye paralel olarak dolar içeride 1.8090 TL'ye çıkarken, euro da günü 2.3290 TL'den noktaladı. 


 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı