Gündem Haberleri

  Mahkemelik fotoğraflar

  Yalçın DOĞAN
  03.05.2010 - 01:19 | Son Güncelleme:

  KÜRSÜDE Anayasa değişikliğinin ikinci tur görüşmeleri sürerken, Meclis kulisleri birbirinden bağımsız dört ayrı konuyla çalkalanıyor.

  İlki, Güneydoğu’da teröre arka arkaya verilen şehitler. Son yirmi beş yılda olduğu gibi, her bahar ve yaz aylarında artan terör eylemleri yeniden hızlanıyor. Oysa masada Kürt açılımı var. Meclis kulislerinde açılımın bir işe yaramadığı konuşuluyor. Muhalefet zaten böyle düşünüyor. Buna isminin anılmasının istemeyen bazı AKP milletvekilleri de katılıyor.

  İkincisi, 1 Mayıs kutlamaları. Yıllardan sonra ilk kez kimsenin burnu kanamıyor, çimenler ezilmiyor, camlar kırılmıyor. Türkiye emekçi bayramını adam gibi kutlamayı nihayet beceriyor. İktidar ve muhalefet cephesi memnun.

  Üçüncüsü, devlete memur alımı. Kulislerde bir kağıt elden ele dolaşıyor. Komisyonda kabul edilen haliyle, bütçede “Ayrılan memur sayısının yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde memur alınabilir” diye bir madde var. Bu yüzde 25, genel kurulda “yüzde 50’sini geçmeyecek” denilerek ikiye katlanıyor. Yani iki misli memur alınması imkânı yaratılıyor. İktidar şimdi bu maddeye dayanarak memur alımlarına hız veriyor. Meclis kulisinde muhalefet, iktidarın bütçenin bu maddesini “daha yılbaşında seçim yatırımı olarak kullanacağına karar verdiğini” öne sürüyor.

  Kulisleri çalkalayan dördüncü konu, Anayasa değişikliği görüşmelerinin birinci turunda AKP’lilerin oy kullanma yöntemiyle ilgili. Oylama, sözüm ona gizli. Ancak kameralara yansıyan gerçek, oy kullanan her AKP milletvekilinin diğer iki ya da üç AKP’li tarafından marke edilmiş hali. İşte bu fotoğraflar hâlâ o kadar çok konuşuluyor ki, Anayasa Mahkemesi’ne gidildiğinde, biçim açısından iptal gerekçesi olarak kullanılabilecek.

  Hedef 30 maddeyi 5 günde tamamlamak

  AKP’nin bir hesabı var. Değişikliğin ikinci turunu 12’den 12’ye görüşmek. Gündüz 12’den gece 12’ye kadar. Bu hesaba göre, bir maddeyi genel kuruldan iki saatte geçirmek, günde altı maddeyi tamamlamak. Otuz maddeyi beş günde bitirmek. Muhalefetin iç tüzük kuralları çerçevesinde uyguladığı önerge yağmuruna rağmen, ikinci tur görüşmeleri AKP Perşembe akşamı bitirmek istiyor. Oylamada değil ama, görüşmelerde bütün partiler tam kadro genel kurulda.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı