Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mahkemeler ‘akıl’lanacak

  Hürriyet Haber
  18.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 18.03.1998 - 00:01

  Adalet dağıtırken gecikmesi dolayısıyla her kesimin şikayetine yol açan adliyeler ‘‘akıllı sistem’’lerle çağdaş bir görünüme sahip olacak. Adalet Bakanlığı, mahkemelerde zaman kaybını en aza indirmek için TÜBİTAK'a bilgisayar programı yazdıracak.

  TÜBİTAK Bilgisayar Teknolojileri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Murat Aşkar, mahkemelerde yazılan kararlardaki maddi eksiklikler nedeniyle çok sayıda dava dosyasının Yargıtay'dan döndüğünü anımsattı. Duruşma tutanağındaki isim, numara, sayı gibi eksiklikler nedeniyle Yüksek Mahkeme'den dönen dosya sayısının kendilerini şaşırttığını belirten Prof. Aşkar, Adalet Bakanlığı'nın, personel ve muhasebe kayıtları için de program istediğini söyledi. Aşkar, ‘‘Bilgi eksik olursa, bunlar Yargıtay'dan usül yönünden dönüyor. Uzman sistem de dediğimiz (akıllı sistemi) oluşturup mahkemelerde bu tür hatalara yol açmadan, karar verme sürecini kolaylaştıracak bir sistem üzerinde Bakanlık'la anlaştık’’ diye konuştu.

  Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürü M. Tören Yücel de Yargıtay'da geçen yıl yanlışlıkla başka daireye gidip oradan geri dönen veya diğer daireleri de dolaşan dosya sayısının 28 bin 851 olduğunu bildirdi. Bu sayının tüm dosyaların yüzde 11.7'sini oluşturduğunu vurgulayan Yücel, yine geçen yıl Yargıtay Ceza Dairelerinin 4 bin 208 dosyayı reddettiğini, 2 bin 826 dosyayı da geri çevirdiğini açıkladı. 21 Hukuk Dairesi'nde ise reddedilen dosya sayısı 25 bin 199 (yüzde 10.2) olurken, geri çevrilenler de 14 bin 205 (yüzde 5.7) olarak gerçekleşti.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı