Gündem Haberleri

  Mahkemede laik yemini

  Bülent SARIOĞLU/ANKARA
  13.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ağır cezalık suçluların tahliyesi üzerine yargıyı hızlandırmayı gündemine alan Meclis, 2.5 yıldır bekleyen hukuk düzenlemelerini 3 saatte yasalaştırdı.

  Yargılamanın hızlı ve etkin yürütülmesi amacıyla “tele-duruşma” olanağı getirilirken, bazı davaların duruşmasız bitirilmesi, Yargıtay’a gidecek dosyaların sınırlanması kabul edildi. Hakim huzurunda yapılan yemin ise “inançsızları” da kapsayacak şekilde laikleştirildi.
  Dün kabul edilen ve 1 Ekim 2011’de yürürlüğe girecek Hukuk Muhakemeleri Yasası’ndaki yenilikler şöyle:
  - “Allahım ve namusum üzerine yemin ediyorum” diye yapılan yemin değişti. Hakimin önünde “Bana sorulan sorular hakkında gerçeğe uygun cevap vereceğime ve hiçbir şey saklamayacağıma namusum, şerefim ve kutsal saydığım bütün inanç ve değerlerim üzerine yemin ediyorum” denilecek. Yeminin gerekçesinde “Daha laik hale getirilmeye çalışılmıştır” denildi.
  - Hakimler, soybağının (DNA) tespiti için zorla test yapılmasına karar verebilecek. Yargıtay üyesi Ömer Uğur Gençcan komisyondaki görüşmelerde “Yarın birileri Cumhurbaşkanı ve Başbakan için ‘babamdır’ derse de zorla örnek alınması gerekecek.
  - Hakimlerin yargılamadaki kasıtlı yanlışlarından dolayı devlet aleyhine tazminat davası açılabilecek. Devlet ödediği tazminatı 1 yıl içinde hakimden alacak.
  - Hakim, üçüncü derece de dahil olmak üzere kan veya evlilik bağı kalksa dahi kayın hısımlığı bulunanların davasına bakamayacak, nişanlısının davasına giremeyecek. Hakimin reddi talebinin kötü niyetle yapıldığının anlaşılması halinde talepte bulunanların her biri 5 bin liraya kadar ceza ödeyecek.
  - Tahkim, nafaka, konkordato, haciz, tedbir ve benzeri davalarda “basit yargılama” yöntemi uygulanacak. Mümkünse taraflar duruşmaya davet edilmeden dosya üzerinden karar verilecek.
  - Miktar veya değeri bin 500 lirayı geçmeyen malvarlığı davalarına ilişkin kararlar kesin sayılacak.
  - Güvenli elektronik imza verileri senet hükmünde olacak. Kötü niyetle sahtelik iddiasında bulunan kişi, ertelenen her duruşma için celse harcını ve senetteki değerin yüzde 10’unu ödeyecek.
  - Mazeret bildirmeksizin gelmeyen tanık zorla getirilecek ve gelmemesinin neden olduğu giderleri ödeyecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı