Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mahkemede dayağa avukat protestosu

  Hürriyet Haber
  30 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 30 Nisan 1998 - 00:01

  Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlar, İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu'nun, Aydın'da Baki Erdoğan'ın işkenceyle öldürülmesi davasında avukatlar ve gazetecilere saldıran sanık polisleri ve işkenceyi savunduğunu iddia ederek, istifasını istediler.

  ÇHD üyesi 50 avukat, dün öğlen Adliye binası önünde toplandı. Buradan İçişleri Bakanlığı önüne kadar topluca yürüyen avukatlar, Başesgioğlu ile görüşmek istediler. Ancak, programının yoğunluğu nedeniyle bakan tarafından kabul edilmediler. ÇHD Genel Başkanı Avukat Aydın Erdoğan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Başesgioğlu'nun mahkemedeki saldırıyı ‘meşru’ göstermeye çalıştığını söyledi. Başesgioğlu'nun, ‘polislerin tahrik edildiği’ yönünde açıklama yaptığını belirten Erdoğan, ‘‘Bakan, saldırganların eylemlerininin savunuculuğunu üstlenmiştir ve gerçekleri saptırmaktadır. Yasalar polise, bu tür bahaneler uydurarak, onlarca kişiye saldırı hakkı vermemektedir’’ dedi. Avukatlar daha sonra dağıldılar.

  İstanbul'da da Cağaloğlu'ndaki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önünde toplanan Çağdaş Hukukçular Derneği ve Çağdaş Gazeteciler Derneği'ne üye bir grup da, alkışlar eşliğinde Sultanahmet'de bulunan İstanbul Adliye Sarayı'na yürüyerek olayı protesto ettiler. ‘‘Bağımsız yargı, özgür basın’’ diye slogan atan grup, olaysız dağıldı. Protesto eylemine, Öğrenci Aileleri Derneği Başkanı Mustafa Atalay ile tiyatro sanatçısı Menderes Samancılar da katıldı.

  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de, Başesgioğlu ile partilerin TBMM Grup Başkanvekilleri ve gazeteci milletvekillerine mektup göndererek olayı protesto etti. Mektupta şöyle denildi: ‘‘Meslektaşlarımıza saldırıların önlenmesinin sağlanması için çeşitli dönemlerde yayınlanmış olan bakanlık genelgelerinin dikkate alınmadığı, bu olayla bir kez daha kanıtlanmıştır. Saldırgan polislerin ve onları mahkeme salonuna gönderen tüm sorumluların bulunup, gerekli işlemin yapılması konusundaki isteklerimizi yineliyoruz.’’


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı