Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mahkeme ulaşım zammını durdurdu

  A.A.
  19 Aralık 2009 - 15:43Son Güncelleme : 19 Aralık 2009 - 15:44

  İzmir 2. İdare Mahkemesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) 1 Haziran tarihi itibariyle aldığı toplu ulaşıma zam yapılması kararı hakkında, “İşlemin hukuka, hakkaniyete, külfetin adil dağıtılması ilkesine ve kamu yararına aykırı olduğu” gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.

  İzmir Birlikte Başaracağız Platformu üyesi avukat Arif Ali Cangı, düzenlediği basın toplantısında, platformu temsilen kendisinin de aralarında bulunduğu 27 kişinin su ve ulaşım zamlarının iptali için dava açtıklarını anımsattı.    

  Cangı, İzmir 2. İdare Mahkemesi'nin, UKOME'nin toplu ulaşıma yüzde 50'ye varan oranlarda zam yapılması kararına ilişkin “yürütmenin durdurulması kararı” aldığını, karar metninin dün akşam ellerine geçtiğini bildirdi.

  Davayı açarken, zammın, halkın büyük çoğunluğunu oluşturan yoksulların kentte yaşamasını olanaksız hale getireceğini, bunun Anayasa'nın sosyal devlet ilkesine açıkça aykırılık oluşturduğunu belirttiklerini ifade eden Cangı, “Mahkeme kararı ile itirazımızda haklı olduğumuz ortaya çıktı. Aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesinin kamu kurumu gibi değil, ticarethane gibi yönetildiği de kanıtlanmıştır” dedi.

  Kararı, pazartesi günü belediyeye ulaştıracaklarını belirten Cangı, şöyle devam etti:
  “Yürütmeyi durdurma kararının hemen uygulanmasını, toplu taşımada 1 Haziran tarihinden önceki tarifeye dönülmesini istiyoruz. Mahkeme kararının uygulanmaması ya da gecikmeli uygulanması halinde hukuksal ve cezai sorumlu olacakları konusunda Büyükşehir Belediyesi yetkililerini uyarıyoruz. Başlattığımız mücadeleyi zamlar geri alınıncaya kadar sürdüreceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.”

  Cangı, bir soru üzerine, ellerinde kent kart dolum fişi bulunan vatandaşların, zammın yapıldığı tarihten itibaren ödedikleri ücretin, zamlı kısmını geri istemek için başvuruda bulunabileceklerini, bununla ilgili çalışma başlatacaklarını kaydetti.

  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun ise gerekçeli kararı görmeden bu konuda açıklama yapmak istemediğini söylediği öğrenildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı