Gündem Haberleri

  Mahkeme 'tüp değil aşk bebeği' dedi, kocanın aldatıldığına karar verdi

  Hürriyet Haber
  27.01.2015 - 09:44 | Son Güncelleme:

  İstanbul'da çocukları olmayan çift, tüp bebeğe karar verdi. Kadın, donör olması için anlaştığı otoparkçıyla Kıbrıs'a gitti. Hamile kaldı, doğurdu. Ancak koca, "Aşk yaşadılar" iddiasıyla dava açtı. Mahkeme kocayı haklı buldu...

  Hasan M.'nin karısına açtığı 'soy bağının reddi' eşinin de kendisine açtığı boşanma davası, dizilere konu olan bir olayın gerçek hayatta da yaşandığını ortaya koydu. Sevim M. eşinin bilgisi dahilinde donör olan otoparkçıdan laboratuvar ortamında hamile kaldığını söyledi ama mahkeme 'Kocasını aldattı' kararına vardı.

  Habertürk Gazetesi’nden Hayati Arıgan’ın haberine göre; İstanbul'da yaşayan ve 29 yıllık evli olan Sevim M. ile Hasan M. çocukları olmayınca, 2010 yılında tüp bebek yapmaya karar verdi. O dönem 49 yaşında olan Sevim M. iddiasına göre mahallede otoparkçılık yapan Yılmaz B. ile tüp bebeğinin 'donör'ü olması için anlaştı. İkili tüp bebek işlemi için Kıbrıs'a gitti. Sevim M. sonrasında bir erkek çocuk dünyaya getirdi.

  "ŞİDDET ARTTI BOŞANMAYA KARAR VERDİM"

  Ancak 5 yıl önce yaşanan bu olay, çiftin 2012 yılında boşanmaya karar vermesiyle, mahkemeye 'ihanet' iddialarıyla birlikte taşındı. Boşanma dilekçesi veren Sevim M., İstanbul Aile Mahkemesi'ne sunduğu dilekçede, şunları anlattı:

  "Görücü usulüyle evlendik. Eşim, akıl zayıflığı hastalığı nedeniyle askerlikten muaf tutuldu. Eşimin tıbbi olarak çocuk yapma imkanı yok. Anneliği tadabilmek için evlat edinmek istedim ama kocam bunu kabul etmedi. Bunun üzerine bilgisi dahilinde tüp bebek yöntemiyle laboratuvar ortamında çocuk sahibi oldum. Hamileliğimin tüm dönemlerinde eşim yanımdaydı ve bana destek verdi. Ancak evliliğin ilk dönemlerinde gördüğüm şiddet son zamanlarda arttı. Boşanmaya karar verdim"

  Çocuğunun velayetini de isteyen Sevim M. aylık 500 TL tedbir nafakası ile 250 bin TL tazminat talep etti.

  "ZATEN BENİM DEĞİL"

  Karşı boşanma davası açan Hasan M.'de mahkemeye kendi üzerine kayıtlı olan oğlunun karısının sevgilisi Yılmaz B. ile ilişkiden dünyaya geldiğini öne sürdü ve soybağının reddi davası açtığını bildirdi. 55 yaşındaki Hasan M. de iddialarını "Tüm ayıp ve kusurlar bana yıkılmaya çalışılıyor. Eşim hamilelik dönemini Yılmaz B. ile geçirdi. Karımın amacı, miras yoluyla edindiğim mal varlığından pay koparmak. Eşimin başka bir erkekle gönül ilişkisi kurması nedeniyle sosyal hayatım mahvoldu. Çevrem beni dışladı" diye sıraladıktan sonra 50 bin lira tazminat talep etti.

  "YARDIMCI OLDUM"

  Sevim M.'nin tanık olarak gösterdiği otoparkçı Yılmaz B. de tüp bebek tedavisi için kadının kendisinden yardım istediğini, donör olduğunu, karşılığında ise bir miktar para aldığını anlattı. Yılmaz B., "Birlikte Kıbrıs'ta bir hastaneye gittik. Yapay döllenme için kendisine yardımcı oldum. Doğumdan sonra Hasan M. eşine baskı kurdu. Bu yüzden babası olmam sebebiyle çocuğu almak istedim" dedi.

  "TÜP DEĞİL NORMAL"

  Delilleri, tarafların savunmalarını ve tanık ifadelerini değerlendiren mahkeme, Sevim M.'nin kocasını aldattığı kanaatine vardı. Otoparkçı B.'nin daha önce verdiği ve "Sevim M.'yi 4 yıldır tanırım, sevgiliyiz, beraber yaşadık" ifadesini dikkate alan mahkeme, kadının normal yollardan hamile kaldığına hükmetti.

  Çocuğun çiftin nüfus kayıtlarında müşterek çocuk olarak görüldüğünü ancak 5 yaşında olan A.'nın Yılmaz B.'den olduğunu kararında belirten mahkeme "Sevim M. başka bir kişiden çocuk yaparak, bu kişiyle birlikte yaşayarak, eşine karşı sadakatsiz davranmıştır" dedi. Çifti boşayan mahkeme Sevim M.'yi ağır kusurlu bularak eşine 3 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı