Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mahkeme sonrası yolları ayrılıyor

  Hürriyet Haber
  23 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 23 Mayıs 2000 - 00:01

  FAZİLET Partisi, zorlu kongre mücadelesinin ardından ‘‘yol ayırımı’’na doğru ilerliyor. Gelenekçiler de, yenilikçiler de gözlerini, kapatma davasını bugünlerde sonuçlandırması beklenen Anayasa Mahkemesi'ne dikerken, her iki kanat da geleceğe yönelik bütün planlarını, Yüksek Mahkeme'nin vereceği kararın üzerine kuruyor. Davayla ilgili raportör raporunun bugünlerde hazırlanması beklenirken, Yüksek Mahkeme'nin FP için kapatma kararı vermesi halinde yenilikçilerin yollarını ayırmayı planladığı belirtiliyor. Davanın reddedilmesi halinde ise gelenekçilerin tasfiyeye hazırlandığı bildirildi.

  Kongreyi kılpayı kazanan gelenekçi kanadın, davadan çıkacak sonuca göre, parti örgütünü yeni baştan oluşturmayı hedeflediği belirtilirken, özellikle de yenilikçi kanada yönelik ciddi bir tasfiyeye girişeceği FP kulislerinde yaygın olarak konuşuluyor. FP kulislerinde, yasaklı lider Necmettin Erbakan'ın etkili olduğu belirtilen son GİK ve Başkanlık Divanı oluşumları için de, ‘‘tasfiye heyeti’’ değerlendirmesi yapılıyor.

  Bu arada, FP Genel Başkanı Recai Kutan'ın, kongre sonrasında yenilikçi kanadı hedef alan ‘‘Camiada birlik, bütünlük ve illa ki disiplin olacak, buna uymayan gider’’ sözlerine, Abdullah Gül'den, ‘‘Yanlışa tavır koyup, düşünüp konuşmaya devam edeceğiz’’ yanıtı geldi. Gül'ün önümüzdeki günlerde de kongrede kendisine verilen desteğe teşekkür amacıyla örgüt ziyaretine çıkacağı bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı