Dünya Haberleri

  Mahkeme ölen eşinden hamile kalmasına izin verdi

  İhsan Dörtkardeş / DHA
  08.05.2010 - 10:31 | Son Güncelleme:

  Almanya’da yakından izlenilen davada Rostock Yüksek Bölgesel Mahkemesi, 29 yaşındaki Ines S. adlı kadının ölen eşinden hamile kalabileceğini bildirdi.

  ÖLEN EŞİNDEN HAMİLE KALACAK

  Almanya’da 2004’te Sandro S. ile evlenen ancak, çocukları olmayan İnes S. çift suni döllenme yoluyla çocuk sahibi olmak için başvurdu. 2008 yılı Mart ayında eşinin spermleri yumurtaya enjekte edilen kadının eşi kısa süre sonra motosiklet kazasında öldü. Klinik, çocuk sahibi olmaları için tüp bebek yöntemi kullanılan çiftten erkeğin ölmüş olduğunu gerekçe gösterilerek döllenmiş yumurtanın anne karnına yerleştirilmesine izin verilmedi. Klinik yetkililerinin Embriyo Koruma Kanunu’nu gerekçe göstererek izin vermemesi üzerine dava açıldı. Dava; Alman kanallarında geniş yer buldu.  

  Neubrandenburg Bölge Mahkemesi bu konuda açılan davayı reddetti. Bunun üzerine dava Rostock Yüksek Bölgesel Mahkemesi’ye götürüldü. Rostock’taki yargıçlar, çiftin tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak için sağlıklarında karar vererek başvurularını yaptığını bir erkeğin ölümünden sonra spermlerinin eşine suni döllenmede kullanılabileceğini bildirdi.

  Böylece eşini kaybetmesinden 2 yıl sonra kadının eşi Sandro S.’nin bebeğini dünyaya getirebilmesinin yolu açılmış oldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı