Mahkeme Miras'ın talebini reddetti

Hürriyet Haber
19 Temmuz 2001 - 14:37Son Güncelleme : 19 Temmuz 2001 - 14:37

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) eski Başkanı Fuat Miras'ın yönetim kurulundan istifasıyla ilgili, Ankara 6. İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararının kaldırılmasına ilişkin talebini reddetti.

TOBB eski Başkanı Fuat Miras, bir süre önce Ankara 6. İdare Mahkemesi'ne başvuruda bulunarak, TOBB Yönetim Kurulu'nun istifasını kabul edip, yerine yedek üyelerden Bedri İnce'yi getirmesi ile Yönetim Kurulu Başkanlığına Rifat Hisarcıklıoğlu'nun seçilmesine ilişkin kararlarla ilgili, yürütmenin durdurulması istemlerinde bulunmuştu.

Ankara 6. İdare Mahkemesi'nin yaptığı inceleme sonucunda söz konusu talepleri reddetmesi üzerine Miras, bu kez bir üst mahkeme olan Ankara Bölge İdare Mahkemesine itiraz etmişti.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, TOBB eski Başkanı Fuat Miras'ın bu itirazını reddetti. Mahkemenin Miras'ın bu itirazını reddetmesi ile Rifat Hisarcıklıoğlu'nun Odalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı kesinleşirken, Miras'ın da bu konudaki yasal hak arama yolları tükenmiş oldu.

Bilindiği üzere TOBB eski Başkanı Fuat Miras, 8 Haziran 2001 tarihinde yönetim kurulu toplantısında Odalar Birliği'nin Eximbank aracılığı ile ihracatçı KOBİ'lere kullandıracağı 100 milyon dolarlık kredi nedeniyle yaşanan tartışmalar üzerine istifasını vermişti.

Miras, daha sonra bu istifasını geri çekmiş, ancak TOBB Yönetim Kurulu, Miras'ın verdiği istifayı işleme koyarak, kendisinden boşalan başkanlık görevine TOBB Başkanvekillerinden Rifat Hisarcıklıoğlu'nu seçmişti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı