Dünya Haberleri

DÜNYA

  Mahkeme Miloşeviç'e garanti verdi

  Hürriyet Haber
  03 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 03 Temmuz 2001 - 00:01


  Eski Yugoslavya için Hollanda'nın Laheykentinde kurulan mahkeme, Yugoslavya'nın eski Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in savunmasının olması gerektiği gibi yapılmasının teminat altına alınacağını ve savunmanın ''zayıf'' bulunması halinde, Miloşeviç'e avukat tayin edilebileceğini açıkladı.

  Mahkeme sözcüsü Christian Chartier, 'Savunmanın çıkarı, savunmnın kalitesini ve gerçekçiliğini gerektiriyor. Mahkemenin uzun zaman zayıf bir savunmayı kabul edebileceğini sanmıyorum' dedi ve bu konudaki mahkeme kurallarının incelenmesi gerektiğini söyledi.

  Chartier, ''Sanırım mahkeme başkanı ve yargıçların durumun farkınavarmaları üzerine, şu ya da bu sanık için avukat tayin edilmesi konusuele alınacak, çünkü bir sanığın kendini savunmaması kabul edilebilir bir şey değildir'' diye konuştu.

  Miloşeviç, kendisi için Lahey'de kurulan mahkemenin yasal olmadığıgerekçesiyle ilk kez mahkemeye çıktığı bugün avukat istemediğini söylemişti.

  Mahkeme kurallarına göre Miloşeviç'in, dava boyunca avukat istemeden kendini savunma hakkı bulunuyor. Chartier ise, Miloşeviç'in mahkemeyi tanımamaya ve savunmasını hazırlamayı reddetmeye devam etmesi halinde, bunun mahkemenin adalet anlayışı bakımından sorun çıkaracağını, ancak buna izin verilmeyeceğini de söylüyor.

  DAYTON ANLAŞMASI İLE KABUL ETMİŞTİ

  Miloşeviç, eski Yugoslavya'daki savaş suçlularını yargılamak üzeekurulan mahkemenin yetkisini, 1995 yılında imzaladığı Dayton Anlaşmasıile kabul etmişti.

  Bosna Savaşı'nı bitiren Dayton Anlaşması'nı Sırbistan Devlet Başkanı sıfatıyla imzalayan Miloşeviç, bu anlaşmayla Lahey'de kurulan mahkemenin yetkisini tanımıştı.

  DİĞER HABERLER
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı

    Sırada başka Miloşevic'ler de var mı?
    Mahkeme Miloşeviç'e garanti verdi
    USSM'lik Sırplar
    USSM'nin tarihçesi